Porsche Rimac’taki hissesini arttırıyor

Porsche Rimac’taki hissesini arttırıyor

Porsche, Hırvat şirketine 70 milyon € daha yatırım yaparak Rimac ile stratejik ortaklığını daha da güçlendirdi.

Sonuç olarak Porsche artık Rimac’ın yüzde 15’inden yüzde 24’üne sahipler ve hala şirket üzerinde kontrol hakkına sahip değiller. Ayrıca, Porsche yönetim kurulu üyesi Lutz Meschke’ye göre, “son derece yenilikçi seri üretim bileşenlerinin geliştirilmesi için” ilk siparişlerini de verdiler.

Meschke, “Rimac’a yaptığımız yatırım kesinlikle doğru çıktı” diye ekledi. “Değer, ilk yatırımımıza göre birçok kez arttı. Şirket teknolojik olarak çok iyi gelişti. İşbirliğimizi adım adım genişletiyoruz ve aynı zamanda Rimac’ın inovasyon gücünden de yararlanıyoruz. “

2009 yılında 21 yaşındayken aynı adı taşıyan şirketi kuran Mate Rimac, “Heyecan verici yeni elektrikli ürünler üzerinde birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz” dedi. “Dünyadaki birçok otomobil üreticisi Rimac müşterisi olduğundan, bu iki taraf için de önemli. Rimac ve Porsche olarak, tamamen bağımsız olmaya devam ediyoruz. Porsche ile ortaklık, şirketin gelişmesine ve büyümesine yardımcı oluyor ve bu da tüm müşterilerimiz için faydalı oluyor. “

Porsche şu anda resmi olarak Rimac’ın dörtte birine sahip olduğu için, Volkswagen Grubu’nun iş birliğine devam edip Bugatti ile Zagreb merkezli küçük otomobil üreticisi arasındaki bağa yeşil ışık yakması da mümkün olabilir.

Önceki haberlerde, hem Porsche hem de Bugatti’nin sahibi olan Alman grubunun, Porsche’nin Hırvat EV üreticisinde daha büyük bir hisse alması karşılığında Molsheim hiper otomobil üreticisinin dizginlerini Rimac’a devredebileceği iddia ediliyordu. Bu, Bugatti’nin elektrik devriminin ardından geleceğe hazır olmasına yardımcı olacaktır, çünkü şu anda sahip oldukları tek motor dört turbolu 8.0 litrelik W16 ve bildiğiniz gibi Rimac 2.000 hp’ye varan elektrikli süper spor otomobiller üretme işinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!