Kadınlar “Defender” dedi

Kadınlar “Defender” dedi

Yeni Land Rover Defender, 2021 Yılın Kadın Otomobili (WWCOTY) seçildi.

Uluslararası Kadınlar Günü’ne denk gelen 8 Mart’ta yapılan duyuru, beş kıtada 38 ülkeden sadece kadınlardan oluşan 50 otomobil gazetecisinin jüriliğiyle gerçekleşen bir seçim sonucunda ortaya çıktı.

“Efsane güncellendi. Land Rover Defender artık sadece Amazon’u geçmek veya çöle gitmek için bir SUV değil. En son nesil sizi lüks bir sedan ile aynı konforda karayoluyla seyahat etmeye davet ediyor.” WWCOTY İcra Kurulu Başkanı Marta Garcia, “bu nedenlerle; teknolojisi ve konforu nedeniyle Yılın Kadın Dünyası Otomobili tarafından Yılın En İyi Otomobili seçildi” dedi.

Defender, kupa ile eve dönebilmek için geçen ay WWCOTY tarafından duyurulan farklı kategorilerdeki sekiz diğer aracı yenmek zorunda kaldı. Bunlar Peugeot 208 (En İyi Şehir Otomobili), Skoda Octavia (En İyi Aile Otomobili), Lexus LC500 Cabrio (En İyi Lüks Otomobil), Ferrari F8 Spider (En İyi Spor Otomobil), Peugeot 2008 (En İyi Kentsel SUV), Kia Sorento (En İyi Büyük SUV), Ford F-150 (En İyi 4×4 ve Pikap) ve Honda e (En İyi EV). SUV Kategorisini Kia Sorento’ya kaptırdığı halde büyük ödülü kazanmış olmasıysa dikkat çekici.

Defender ile ilgili tek müjdeli haber bu değil: Land Rover, birkaç hafta önce yeni Defender V8’i piyasaya sürdü ve daha agresif bir versiyon üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Bu yeni versiyonun Jaguar Land Rover’ın Special Vehicle Operations biriminden geldiği tahmin ediliyor ve SVO patronu Michael van der Sande yaptığı açıklamada, yeni Defender V8’in herhangi bir SV rozeti taşımadığını, çünkü öyle olmadığını söyledi.

JLR, geçen yıl Bowler’ı, van der Sande’ye göre otomobil üreticisi “kasıtlı şekilde off-road performansı konusunda biraz yetersiz temsil edildiğinden” satın aldı. Bowler’ın Defender’ı alışılmışın dışında daha da yetenekli hale getirme konusundaki uzmanlığı sayesinde, JLR artık performans arazi araçları için artan talepten yararlanmak için mükemmel bir konumda.

Van der Sande, “Geliştirmekte olduğumuz aracın altında yatan karaktere sadık kalmaya yönelik bir stratejimiz var. Bu benim için gerçekten önemli. Üzerinde çalıştığınız araca sportiflik eklediğinizde – bazen gerçekten iyi bir otomobil elde edersiniz, bazen de ne olduğunu tam olarak bilmeyen gerçekten tutarsız bir otomobil elde edersiniz” dedi.

İngiliz şirket, arazi aracıyla hangi yöne gideceğini henüz onaylamadı, ancak 2017’de tanıtılan Discovery SVX konseptinden ilham alınabilir. Bu araç, daha yüksek arazi süspansiyonu ve genişletilmiş arazi lastikleri ile donatılmıştı. Ayrıca 493 hp güç ve 625 Nm tork sağlayan süper şarjlı 5.0 litrelik V8’i vardı.

Jaguar Land Rover, Defender SVX’i üretime sokmayı amaçladı, ancak van der Sande o zamandan beri kendisinin ve SVO baş mühendisi Jamal Hameedi’nin o sıralarda ilgilendiği çok fazla şey olduğu ve SVO’nun faaliyetlerini küçültmeleri gerektiği için projeden vazgeçtiklerini açıkladılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!