Artemis Projesi’nden çekilmek Porsche’ye milyonlara mal olacak

Artemis Projesi’nden çekilmek Porsche’ye milyonlara mal olacak

Porsche, VW Group’un Artemis projesinden çekilebilmek için kesenin ağzını açmak zorunda kalacak. Modeli Hannover’deki VW Ticari Araçlar tesisinde üretmemek için Stuttgart merkezli şirket, bir habere göre “üç haneli milyon”, yani başka bir deyişle en az 100 milyon avro ödemek durumunda kalacak.

Audi, Porsche ve Bentley’in Artemis modellerini VW Ticari Araçlar’ın Hanover fabrikasında üretme sözleşmesi, tesisin geleceği için büyük bir başarı olarak kabul edildi. Ancak geçen yıl boyunca, üç markanın ikisinden tepki geldi. Aralık ayında VW Grubunun planlama toplantısında nihai onay geldi. Karar, yalnızca Audi modelinin Hannover’de bütünüyle inşa edilmesini şart koşuyor. Bentley logolu versiyon için orada sadece karoser üretilecek, ancak son montaj İngiltere’de yapılacak. Porsche ise modelini kendi başına üretecek.

Automobilwoche’nin kaynak göstermeden bildirdiği üzere, Porsche’nin şimdi VW Ticari Araçlar’a bir tazminat ödemesi yapacağı söyleniyor. Tutarın, VW Ticari Araçlar’ın Hannover’den çekilmesinin yarattığı boşluğu kendi modelleriyle kapatmasını sağlaması bekleniyor. Porsche’nin 2025’ten itibaren Hanover’de yılda yaklaşık 25.000 Artemis platformlu araç üretmeyi planladığı söyleniyordu.

Porsche, geçmişte de projenin dostu olarak görülmüyordu. Artemis modellerinin diğer özelliklerinin yanı sıra gelişmiş otonom sürüş özelliklerine sahip olması gerekiyordu, ancak Porsche modellerini sürücülerin kullanması gereken spor otomobiller olarak görüyor. Ticari araç fabrikasında bir Porsche inşa etme fikri de muhtemelen Zuffenhausen’de çok az kişiden onay aldı. Porsche CEO’su Oliver Blume, Artemis’i “Porsche’nin kullanabileceği bir inşaat kiti olarak” gördüğü ifadesiyle tanımladı.

Noel’den kısa bir süre önce, Porsche’nin bunun yerine iki elektrikli araç modeli daha üretmeyi planladığı öğrenildi. Leipzig’de tamamen elektrikli bir Panamera ve elektrikli Macan halefine ek olarak başka bir elektrikli model inşa edilecek. Dahili olarak K1 olarak anılan model, “Panamera boyutlarına sahip bir crossover” olacak. Bu, Artemis projesi kapsamında Hannover’de inşa edilecek olan modele benzer.

Ancak, K1’in temeli artık Audi’nin Artemis kiti değil, 2024 veya 2025’te piyasaya sürülmesi planlanan elektrikli Panamera’nın platformu olacak. Daha önceki bilgilere göre K1’in satışları muhtemelen 2026’da başlayacak. Yani Hannover’de planlanan lansmandan bir yıl sonra. Buna ek olarak, Bratislava fabrikasında da muhtemelen Cayenne’in elektrikli halefi üretilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!