Maserati Yarışlara 2023’te Geri Dönüyor

Maserati Yarışlara 2023’te Geri Dönüyor

Maserati, 2023’te ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nda gerçekleşecek olan yarışlara geri dönüşünü duyurdu. İtalyan markası bu haberle birlikte tamamen elektrikli motor sporları serisi Formula E şampiyonasında yarışan ilk İtalyan markası olacak.

İtalyan şirket yeni elektrikli ürün ailesi Folgore’yi (İtalyanca’da yıldırım) tanıtmak istediği için Maserati’nin bu şampiyonaya girmesi tesadüf değil. Marka, Grecale, GranTurismo ve GranCabrio modelleri için elektrikli veya elektrik destekli güç üniteleri hazırladı. MC20 süper otomobili de Folgore departmanı tarafından unutulmadı.

Maserati, yarış serisinin dokuzuncu sezonunda Formula E gridinde ilk kez yer almaya hazırlanıyor. Bu da yeni Gen3 Formula E otomobilleriyle yarışacakları anlamına geliyor. Bu yeni yarış otomobilleri, türlerinin en hızlısı, en hafifi ve en güçlüsü. Ayrıca üreticileri tarafındanda dünyanın en verimli yarış otomobili olarak tanımlanıyor.

İtalyan marka 96 yıl önce yarışlara giriş yapmıştı ve yarışan ilk Maserati, Tipo 26 idi. O zamanlar Alfieri Maserati, 1926 Targa Florio’da 1,5 litreye kadar motorlara izin veren sınıfta birinciliği kazandı. Yarış efsanesi ve motor sporları ikonu Juan Manuel Fangio, 1957’de Maserati ile Formula 1 Dünya Şampiyonası’nı kazanmıştı. Maserati’nin son tek koltuklu yarış otomobili, 1960 sezonuna kadar kullanılan 250F idi.

Maserati 250F, Vittorio Bellentani ve Alberto Massimino ile birlikte Gioacchino Colombo (Ferrari’nin “Colombo” V12 motorunun yaratıcısı) tarafından tasarlandı ve hayati bileşenleri Valerio Colotti tarafından inşa edildi. Sir Stirling Moss da Maserati 250F’i kullananlar arasındaydı, ancak otomobilin pistteki son mücadelesi Formula 1’de yarışan ilk kadın olan Maria Teresa de Filippis pilotajında oldu.

İtalyan yarışçı, bir Maserati 250F ile özel davet ve izin ile yarıştı. Yıllar sonra Maria de Filippis, daha sonra başkan olarak yöneteceği Maserati Kulübü’nün kurucu üyesi olacaktı.

Maserati’nin motor sporlarındaki son katılımı, 2004’ten 2010’a kadar çeşitli takımlar ve sürücülerle 14 Şampiyonluk kazandığı FIA GT Şampiyonası’naydı. İtalyan marka, FIA GT Şampiyonası’na 24 Hours of Spa’da üç zafer dahil, kariyerinde 22 yarış kazanan MC12 ile girdi.

Şimdi, üç mızraklı markanın mirası Formula E’de devam edecek. İtalyan marka, geri dönüşü hakkında daha fazla ayrıntı açıklamadı, ancak 2023 sezonuna bir yıldan fazla bir süre olduğu için bu durum kabul edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!