Aston Martin DB12 tanıtıldı.

Aston Martin DB12 tanıtıldı.

Aston Martin’in ”DB” efsanesi devam ediyor. Çok başarılı bir model olan DB11 artık emekliliğe ayrılıyor ve yerini yeni nesil DB olan DB12’ye bırakıyor. DB12’de de artık Astonlar’da görmeye alıştığımız asaleti görmeye devam ediyoruz.

Aston Martin geçtiğimiz günlerde yeni otomobili DB12’nin dünya prömiyerini yaptı. DB11’in yerini alan modelin özelliklerini incelemeye başlayalım. Aston Martin yaptığı prömiyerde DB12’yi ”Gran Tourer” olarak değil ”Super Tourer” olarak lanse etti. Aston Martin’in iddiasını göre DB12 dünyanın ilk Super Tourer otomobili. Hemen bu şık modelin kaputunun altına bakalım. Kaputun altında Mercedes-AMG imzalı bir V8 bulunuyor. 4.0 litre hacmindeki çift turbolu bu makine toplam 680 PS ve 800 Nm güç üretiyor. Üretilen 680 beygir güç, ZF imzalı 8 ileri tam otomatik şanzıman ile arka tekerlere aktarılıyor. Aston Martin DB12, bu özellikleri sayesinde 0-100 hızlanmasını 3.6 saniyede tamamlıyor. Modelin azami hızı ise 325 km/h olarak açıklanmış. Bu motordaki turboların twin-scroll teknolojisine sahip olduğunu da hatırlatalım.

Otomobilin dış tasarımı DB11 ve DBS ile paralel bir çizgide tasarlanmış. Aston’un ürün gamındaki diğer modellerden çok radikal şekilde ayrılan bir tasarımı DB12’de görmüyoruz. Dış tasarımda yeni devasa ızgara tasarımı ve yeni teknolojili farlar dikkat çeken tasarım öğeleri arasında yer alıyor. Otomobilin iç tasarımına baktığımızda ise tamamen yeni bir tasarım görüyoruz. Diğer Aston Martin modellerinden tamamen farklı olan iç mekan tasarımı, Aston’un yeni nesil iç mekan tasarım anlayışını tüm dünyaya ilk kez gösteriyor.

Aston Martin, DB12’yi 2023’ün üçüncü çeyreğinde resmi olarak satışa sunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!