Audi Q6 e-tron tanıtıldı

Audi Q6 e-tron tanıtıldı

Audi, Q4 e-tron ile Q8 e-tron arasındaki boşluğu dolduracak modeli Q6 e-tron’u tanıttı. Yeni elektrikli SUV aynı zamanda Audi’nin, kardeş modeli Porsche Macan ile aynı temele dayanan tamamen elektrikli Premium Platform Electric (PPE) üzerine üretilecek ilk otomobil olma özelliğini taşıyor.

Audi Q6 e-tron, 30 Nisan’dan itibaren Avrupa’da siparişe açılacak ve yaz aylarında teslimatlara başlanacak. Dört tekerlekten çekişli iki model mevcut olacak ve sonrasında da iki arkadan çekişli model gelecek. Q6 e-tron, görsel olarak Q5’e benzer boyutlarda olacak. 4770mm uzunluğundaki elektrikli SUV, Q5’e kıyasla sadece birkaç cm daha uzun ve 1650mm yüksekliğiyle yine 2cm daha yüksek. Q4 e-tron’a kıyasla ise yaklaşık 20 cm daha uzun ve Q8 e-tron’dan 15 cm daha kısa.

Macan ile aynı platformu paylaşan dört çekişli Q6 e-tron quattro’da güç 387 bg iken, SQ6 e-tron quattro 517 bg güç üretiyor. Bunu Macan’la kıyasladığımızda, bir şekilde 407 bg ve 639 bg’ye göre kardeş otomobilin daha az güç ürettiğini gözlemliyoruz. Batarya, her birinde 15 prizmatik hücre bulunan 12 modülden oluşuyor. Toplam 180 hücre, 800 volt gerilim elde etmek için seri olarak bağlanmış. Hücreler CATL’den geliyor, NMC811 kimyasına sahipler ve dört tekerlekten çekişli araçlar için yaklaşık 600 kilometre menzil sağlıyorlar.

Arkadan itişli giriş seviyesi modeller ise daha küçük batarya ve daha düşük güce sahip olacaklar. Bu modeller için detaylı bilgi yayınlanmadı fakat bu modellerin daha az enerji tüketimi sayesinde 700 km’ye varan menzil sağlayacakları hesaplanıyor.

Q6 e-tron’un kokpiti birkaç ay önce detaylı bir şekilde sunulmuştu. Burada, tamamen yeni, hafif kavisli bir çift ekran bulunuyor; 11.9 inçlik bir kadran ve 14.5 inçlik bir dokunmatik ekran OLED teknolojisini taşıyor. Artırılmış gerçeklik fonksiyonlu bir head-up display ve bir yolcu ekranı da bulunuyor. Sonuncusu, sürücünün dikkatini dağıtmadan video izlemek veya navigasyon sistemini kullanmak için kullanılabilir.

Şanzıman modları P, N, R, D ve B, merkezi konsolda bir anahtarla etkinleştiriliyor. Ses seviyesi ve tehlike uyarı ışıkları için fiziksel kontroller bulunuyor ancak klima ekranı sadece dokunmatik olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!