Yeni Mercedes-AMG GT43 4 silindirli motora sahip

Yeni Mercedes-AMG GT43 4 silindirli motora sahip

Mercedes 2022’de SL Roadster’a dört silindirli bir motor koyduktan sonra, Coupe model AMG GT’de de 4 silindirli motor kullanmaya başlıyor. Yeni GT43, bir önceki V8 modellere kıyasla silindir sayısını yarıya indirerek, giriş seviyesi olarak konumlandırılacak. Ayrıca, dört çeker sistemi yerine AMG GT43 arkadan itişe geçiyor.

2+2 Gran Tourer AMG GT Coupe, SL43’ten tanıdığımız, Formula 1’de geliştirilmiş elektrikli egzoz gazı turboşarjı kullanıyor ancak dört silindirli motor 416 bg güce sahip ve bu convertible kardeşinden 41 bg daha kuvvetli olduğu anlamına geliyor. Ayrıca SL43’e göre tork değerlerinde de 20 Nm artış sağlanmış ve toplam 500Nm tork elde edilmiş. AMG, geçici olarak gücü artıran bu hafif hibrit  kurulumundan elde ettiği gücü, dokuz vitesli, çift kavramalı otomatik bir şanzıman aracılığıyla arka aksa yönlendiriyor. Motorun küçültülmesi nedeniyle etkileyici derecede hızlı olmadığını hayal edebilirsiniz. Otomobilin 100 km/s hıza ulaşması 4.6 saniye sürüyor ve 280 km/s hıza çıkabiliyor.

Mercedes-AMG, otomobilin ağırlığını henüz açıklamadı ancak dört teker çekiş sisteminin ortadan kalkmasıyla ve dört silindirli motorun da katkısıyla birlikte GT63’ün toplam 1,970 kg olan aşırı ağırlığın, bu otomobilde büyük ölçüde azalacağını bekliyoruz.

Bugünkü tanıtımda Mercedes-AMG, GT43 için temel versiyonunu standart iki koltukla ve opsiyonel olarak 2+2 düzeni ile satacağını belirtti. Arka aks yönlendirme de ekstra maliyetli olacak, alındığında arka tekerlekler, 100 km/s hıza kadar ön tekerleklerle zıt yönde ve daha yüksek hızlarda aynı yönde dönecek.

Genel mantık olarak giriş seviyesi GT43, ABD’de 136.050 USD’lik fiyat etiketine sahip olan GT55’den önemli ölçüde ucuz olacak. Örneklemek gerekirse, SL43’ün SL55’ten yaklaşık olarak 31.000 USD ucuz olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

GT43 ve SL43, kompakt “45” modellerinden ödünç alınan 2.0 litrelik motoru kullanan tek lüks modeller değil. AMG bu motoru son C63 ve GLC63 modellerinde de kullanıyor. Kod adı M139l olan dünyanın en güçlü seri üretim dört silindirli motoru, CLA45, GLA45 vb. gibi araçlarda olduğu gibi enine değil, uzunlamasına montajlanmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!