BMW batarya teknolojisinde öncü olmayı hedefliyor

BMW batarya teknolojisinde öncü olmayı hedefliyor

Katı haldeki piller (Solid State Battery), elektrikli araçlar için şu an adeta kutsal kase gibi görülüyor ve BMW, “2025’ten çok daha önce” bu bataryaları kullanan bir konsept göreceğimizin haberini verdi.

Şirket ayrıntılara girmedi, ancak katı hal pilleri “ezber bozan” olarak nitelendirdi ve otomotiv uyumlu pillerin on yılın sonunda seri üretime geçeceği sözünü verdi.

Ayrıntılar eksik olsa da, katı haldeki piller, mevcut elektrikli araçlarda bulunan lityum iyon pillere göre büyük bir gelişme vaat ediyor. Avantajlarının başında, kompakt ve hafif pil paketlerine olanak tanıyan daha yüksek enerji yoğunlukları geliyor. Katı haldeki pillerinin üretim hacimleri arttığında; lityum iyon pillerden daha güvenli, üretilmelerinin daha kolay ve daha uygun fiyatlı olacağı da söyleniyor.

Katı hal pillerden bahsetmenin yanı sıra BMW, bu on yılın ortasında piyasaya sürülecek ve “tavizsiz bir şekilde elektrikli” olacağını söylediği “Neue Klasse” (Yeni Sınıf) araçları hakkında bazı yeni ayrıntılar açıkladı. Gelecek bu modeller, mevcut EV’lerde bulunanlara göre “büyük bir sıçrama” vaat eden yeni nesil pil teknolojisini kullanacak.

BMW Başkanı Oliver Zipse’ye göre, “Hücrelerin enerji yoğunluğunu önemli ölçüde artırmak ve aynı zamanda malzeme kullanımı ve üretim maliyetlerini düşürmek istiyoruz. Ayrıca, gerçekten “yeşil” bir pil üretebilmek için birincil malzeme kullanımını önemli ölçüde azaltacağız. ” Geliştirme halihazırda devam ediyor ve şirket farklı hücre formatlarını, formüllerini ve modüllerini değerlendiriyor.

Her şey planlandığı gibi giderse, Neue Klasse EV’lerin menzilleri ve üretim maliyetleri, son teknoloji içten yanmalı motorlarla çalışan araçlara eşit olacak.

BMW, 2030 yılına kadar küresel satışlarının en az yüzde 50’sinin EV’lerden gelmesini beklediği için elektrikli araçlara odaklandığıklarını görmek şaşırtıcı değil. Şirket ayrıca önümüzdeki on yıl içinde yollarda yaklaşık 10 milyon EV’nin olacağını tahmin ediyor. 2025 sonu için beklenen iki milyon adetten epey fazla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!