HUAWEI ilk otomobilini resmi olarak tanıttı

HUAWEI ilk otomobilini resmi olarak tanıttı

Huawei, BAIC’in EV departmanı ile işbirliği içinde hazırlaığı ilk EV’sinin örtülerini Shanghai Auto fuarında kaldırarak resmi olarak bir otomobil üreticisi haline geldi.

Arcfox Alpha S ismi verilen otomobil, yazılım ve donanım parçaları tamamen Huawei tarafından geliştirilmiş elektrikli bir model. Hiçbir bilgi paylaşılmamış olsa da, BAIC’nin ortaklıktaki görevi büyük olasılıkla üretimle ilgili her şeyden sorumlu olmasıydı.

Huawei ve BAIC, her biri temel ve üst düzey konfigürasyonlara sahip Alpha S ve Alpha S HI olmak üzere iki farklı model sunacak. Bu iki modelin de giriş seviyesi ve üst düzey olmak üzere iki versiyonu bulunacak. Yani günün sonunda Huawei’nin otomobilinin müşterilerin sipariş edebileceği dört farklı versiyonu olacak.

Arcfox Alpha S, gücü Huawei tarafından geliştirilen Kirin 990A yongasından gelen teknoloji dolu bir otomobil. Şaşırmadığımız şekilde 5G desteği sunuyor ve Huawei’nin ürettiği hemen hemen her şey için tam uyumlu bir platform haline gelecek şekilde evrimleşen, kendir geliştirdikleri yerleşik işletim sistemi olan HarmonyOS üzerinde çalışıyor.

Huawei’den otomobil ile akıllı telefonları arasındaki senkronizasyon konusunda büyük beklentiler var. Bu nedenle HarmonyOS, kontrol paneline takılan devasa 4K ekranı ile kullanıcıların bilgi-eğlence sisteminden otonom sürüş yeteneklerine kadar her şeyi kontrol etmesini mümkün kılan kesintisiz iletişim sağlıyor.

Tabii ki, ses tanıma da sunuluyor, ancak otomobil aynı zamanda hareketleri de destekliyor, böylece araçla dokunmadan etkileşim sağlayabiliyorsunuz.

EV özellikleri açısından baktığımızda, mevcut 93.6 kWh pilin tam şarj ile 700 km’yi aşan bir menzil sunduğu söyleniyor. Ve hızlı şarj özelliği de etkileyici; özel bir mod pilin sadece 10 dakikada 197 km kat etmeye yetecek kapasiteye ulaşmasına izin veriyor.

Lityum iyon pil paketi akıllı bir sıcaklık kontrolü ile izleniyor. Bu yüzden teoride son derece güvenli, çünkü şarj aşırı ısınmaya izin vermez, ki bu da bu kadar hızlı şarj olmasının nedenlerinden biri. Kablosuz şarj da sunuluyor, ancak bataryanın kablo olmadan tam olarak şarj edilmesinin daha uzun süreceğini söylemememize gerek yok.

Otonom sürüş modu, Huawei tarafından sağlanan yerleşik haritalarla destekleniyor, ancak şimdilik Pekin, Şangay ve Shenzhen dahil olmak üzere yalnızca bir avuç Çin şehri destekleniyor.

Otomobil bu yılın sonlarında satışa çıkacak ve Çin’de 251.900 Yuan’dan (yaklaşık 38.700 $) başlayacak. En üst HI sürümü için 429.900 Yuan (66.000 $) fiyat belirlenmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!