BMW HİDROJEN TEKNOLOJİSİNİ ÖNÜMÜZDEKİ YIL YOLLARA ÇIKARACAK

BMW HİDROJEN TEKNOLOJİSİNİ ÖNÜMÜZDEKİ YIL YOLLARA ÇIKARACAK

Elektrikli araçların otomotiv endüstrisi için yeni norm haline gelmesiyle birlikte, otomobil üreticileri hidrojen yakıt hücresi teknolojisini kullanarak elektrik üretmenin çeşitli yollarını araştırıyor. Hidrojen deposunu sadece birkaç dakika içinde doldurabileceğiniz, uzun “şarj” süreleri olmayan elektrikli otomobil fikri size cazip gelecektir.

BMW de bu fikri beğendi ve X5’i temel alan “i Hydrogen NEXT” prototipi için trafiğe açık yollarda testlerine başladı. Amaç içten yanmalı motorlara, plug-in hibrit sistemlere ve hatta bataryalı elektrikli güç ünitelerine uzun vadeli bir alternatif olarak hizmet edecek bir üretim modelini gelecek yıl hazır hale getirmek.

BMW AG yönetim kurulu üyesi Frank Weber’e göre, hidrojen yakıt teknolojisi, özellikle “daha büyük araç sınıflarında” sürdürülebilir güç üniteleri için çekici bir seçenek. Bu yüzden daha kompakt bir model yerine X5’i tercih ettiler.

BMW i Hydrogen NEXT, Toyota tarafından geliştirilen yakıt hücrelerini kullanırken, yakıt hücreleri paketi ve tahrik sistemi Alman markası tarafından üretilmiş. Üretilen bileşke elektrik çıkışı 170 hp iken, bir anlık ihtiyaçlarda bekleme evresindeki enerji kısa patlamalar için kullanılabilir. Sonuç olarak, BMW’nin en güçlü sıralı altı silindirli benzinli motoruyla elde ettiğine karşılık gelen maksimum 374 hp güç elde edilir.

Bu arada, yakıt hücresini besleyen hidrojen, karbon fiber takviyeli plastikten (CFRP) üretilmiş iki adet 700 barlık tankta depolanıyor. Tanklar toplam altı kg hidrojen tutabiliyorlar ve yakıt hücresindeki oksijenle tam kontrol edilebilen reaksiyonla elektrik üretiyorlar. Sonucunda da sadece atmosfere su buharı yayıyorlar.

Otomobil üreticisinin test edeceği başka bir şey de, tüm sürüş ve çalıştırma işlevlerini kontrol eden yazılımdır; bu nedenle, i Hydrogen NEXT, üretime yeşil ışık yakılmadan önce gerçek trafik koşullarında binlerce mil boyunca sürülecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!