LAND CRUISER EFSANESİNDE YENİ PERDE

LAND CRUISER EFSANESİNDE YENİ PERDE

Toyota, 70 yıl kadar uzun bir sürede otomotiv dünyasına adını kazımayı başarmış Land Cruiser’ın yeni neslini Dubai’de gerçekleştirilen bir ekinlikle tanıttı. Yeni Land Cruiser, 2021 yaz aylarından itibaren dünya çapında yaklaşık 130 ülkede satılacak.

70 yıllık geçmişi ve dünyanın her köşesindeki 10 milyondan fazla satış adediyle Land Cruiser, “her yere gidebilme, araç içerisindekileri güvenli ve sağlam bir şekilde geri getirebilme” unvanını daha ileriye taşımayı hedefliyor.

Tamamen baştan tasarlanan ve hazırlanan Land Cruiser, LC 300 versiyonuyla Toyota’nın SUV ürün gamının yeni amiral gemisi konumunda olacak.

Toyota, Land Cruiser’ı yenı TNGA mimarisini kullanarak ilk defa şasi üzeri gövde (merdiven şasi olarak da duymuş olabilirsiniz) yaklaşımıyla GA-F platformu üzerine inşa etti. Bu sayede üstün off-road yetenekleriyle beraber gövde sertliği ve daha yüksek çeviklik elde edilmiş.  Yeni teknolojilerin kullanılmasıyla birlikte ağırlık azaltılmış, ağırlık merkezi alçalmış ve güvenlik de geliştirilmiş. 

Yeni Land Cruiser, bir önceki nesline göre 200 kg daha hafif. Dakar Rallisi deneyimi olan pilotların testinden geçen yeni süspansiyon sistemi, aracın arazi kabiliyetinin yanı sıra yolda ve yol dışında sürücü için kolay kontrol edilmesine olanak tanıdı.

Dünyada ilk kez yeni Land Cruiser’da yer alan Elektronik Kinetik Dinamik Süspansiyon Sistemi (E-KDSS) optimum dikey tekerlek hareketinin elde edilmesini sağlayarak zorlu zeminlerdeki yol tutuşu iyileştiriyor. Çoklu Arazi Seçim sistemi de zemin yüzeyinin durumuna karar vererek otomatik olarak en uygun sürüş modunu seçerek ideal yol tutuşu sağlıyor.

Land Cruiser’ın iyileştirilmiş sürüş dinamikleri, yeni çift turbo beslemeli 3.5 litre V6 benzinli ve 3.3 litre dizel motorla destekleniyor. Her iki motor da yeni 10 ileri otomatik şanzıman aracılığıyla güç aktarımını gerçekleştiriyor. Yeni şanzımanla birlikte mevcut modele göre yüzde 10 daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu salımı elde edildiği iddia ediliyor. 

Yeni Land Cruiser 300, arazi sürüşlerinde hassas bir şekilde konumlandırılabilmesi için mevcut modelin ölçülerini, yaklaşma ve uzaklaşma açılarını da korudu. Bununla birlikte Yeni Land Cruiser, ikinci nesil Toyota Safety Sense sistemiyle güncellenen aktif güvenlik ve sürüş yardımcıları sunarak güvenlikte önemli bir da adım attı.

Tüm bu yenilik ve gelişmelerle yeni Land Cruiser, yaz aylarının sonuna doğru satışa sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!