BMW İÇTEN YANMALI MOTORLARDAN VAZGEÇMEYECEK

BMW İÇTEN YANMALI MOTORLARDAN VAZGEÇMEYECEK

Audi ve Mercedes’in aksine BMW, yeni içten yanmalı motorların geliştirilmesinden henüz vazgeçmediğini söylüyor.

Haberin kaynağı, BMW CEO’su Oliver Zipse tarafından yapılan yorumlar hakkında yazan CNBC muhabiri Phil LeBeau’nun paylaştığı bir tweet’ten geliyor. LeBeau, sözlerini Zipse’ye atfederek, “İçten yanmalı motorlu araçlara olan talep uzun yıllar boyunca güçlü kalacaktır” diye yazdı.

Yorumlar, geçtiğimiz hafta duyurduğumuz üzere, Audi’nin CEO’sunun Avrupa’daki emisyon düzenlemelerinin yeni nesil içten yanmalı motorların geliştirilmesini karlı olamayacak kadar pahalı hale getirdiğini söylemesinden birkaç gün sonra geldi.

Audi CEO’su Markus Duesmann, bu nedenle, artık yeni içten yanmalı motor geliştirmeyeceklerini söyledi. Yine de otomobil üreticisinin içten yanmalı motorlu modeller satmaya devam edeceğini ve makul olduğu sürece onları satılabilir durumda tutmak için mevcut motorları üzerinde çalışacağını belirtti.

Mercedes’in CEO’su da benzer açıklamalarda bulundu. Markus Schafer, Alman Handelsblatt’a “yatırımların büyük kısmının artık gerçekten elektromobiliteye gidebileceğini” söyledi. BMW’ye ait olan MINI bile Avrupa’da tamamen elektrikli olacağını duyurdu.

Doğal olarak Zipse’nin yorumları, BMW’nin elektrikli araçlar üzerinde çalışmadığı anlamına gelmiyor. Şirket, önümüzdeki yılın başlarında satışa çıkacak ilk elektrikli SUV’si iX ile ilgili ayrıntıları paylaştı ve i4 spor sedan modelini tanıttı.

İçten yanmalı motorlar, Avrupa’da plug-in hibrit modeller için faydalı olmaya devam edebilir. Audi’nin CEO’sunun bu haftanın başlarında belirttiği gibi, tüm pazarlar elektrikli araçlar konusunda yükselişte değil ve bunları Avrupa’da olduğu kadar destek görmüyorlar. Bu, Avrupa dışında yanmalı motorların önemli olmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Hem Çin hem de Avrupa EV’leri tercih ederken, BMW’nin rakiplerinin kararının nedenleri zaman geçtikçe daha da anlamlı hale gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!