ATMOSFERİK V12’Lİ PAGANI HUAYRA R KARŞIMIZDA

ATMOSFERİK V12’Lİ PAGANI HUAYRA R KARŞIMIZDA

Uzun bir teaser serüveninin ardından Pagani, Huayra R’ı tanıttı.

“Saf, tutkulu, kudretli ve büyüleyici” olarak tanımlanan Huayra R, yeni V12-R motora sahip, yalnızca pistte kullanılabilen bir hiper otomobil.

HWA AG ile ortaklaşa sıfırdan tasarlanan atmosferik 6,0 litrelik motorun, “şimdiye kadar üretilmiş en hafif, en güçlü ve verimli, pist kullanımına uygun V12” olduğu iddia ediliyor. Bu motor 850 hp güç ve 750 Nm tork üretiyor.

Şaheser olarak nitelendirebileceğimiz motorun tasarlanması ve geliştirilmesi iki yıldan fazla sürmüş ve 9000 d/dak’lık bir devir limiti bulunuyor. Açıkçası bu noktadaki çığlığını net bir şekilde duymayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Sadece maksimum devir değil, 198 kilogramlık ağırlığıyla da etkileyici.

Motor, yine HWA AG ile işbirliği içinde geliştirilen yeni bir altı ileri sıralı şanzımanla eşleştirilmiş. Ağırlığı 80 kg olan şanzımanda kavrama için “üç sinterlenmiş metal disk yarış debriyajına” yer verilmiş. Pagani bu sayede son derece hızlı vites değiştirme sürelerinin, maksimum vites hassasiyetinin ve % 95’lik bir sürtünme verimliliğinin elde edildiğini söylüyor.

Performans temasına sadık kalarak Huayra R, seramik kaplamalı ve yol versiyonlarında kullanılanların üçte biri kalınlığındaki borulardan oluşan egzoz sistemine sahip. Boruların hepsi eşit uzunlukta ve şirket bu sayede V12’nin geçmişteki F1 arabaları gibi kükremediğini söylüyor. Bununla birlikte, ses limiti olan pistlerde kullanıma izin vermek için susturucular takılabilir.

Huayra R, en son kompozit teknolojilerini içeren ve maksimum koruma için koltukları entegre eden yeni bir monokok kullanıyor. Bu ve diğer değişiklikler sayesinde, yolda giden Huayra’ya kıyasla şasinin burulma sertliğinde %16, eğilme sertliğinde de %51 artış var. Huayra R’ın kuru ağırlığıysa 1.050 kg.

Pagani, 320 km/s hızda 1.000 kg yere basma kuvveti üretmeyi hedeflediğinden, performansa odaklandıkları dışarıdan açıkça görülüyor. Bu çabanın bir parçası olarak otomobil, ön frenleri soğutmanın yanı sıra havayı aracın yanlarına doğru yönlendirmeye yardımcı olan iki yeni hava girişiyle donatılmış.

Huayra R, hava emişini ve dengeyi artıran yeni kaput havalandırma deliklerine sahipken, tekerleklerin üzerindeki havalandırma delikleri havayı arka aerodinamik uzantılara yönlendirmeye yardımcı oluyor. Diğer dikkat çekici özellikler arasında tavanda entegre kanatçıklı yeni bir hava girişi, büyük bir difüzör ve belirgin bir arka kanat yer alıyor.

Huayra R önde ve arkada 19 inç çapında APP yekpare dövme alüminyum alaşım jantlara sahip. Bu jantlar ise Pirelli’nin özel PZero oluksuz lastiklerine sarılmışlar.

Durdurmak için de, önde 410 mm ve 390 mm çapında Brembo karbon seramik disklerle kullanılmış. Her ikisi aksta da yarış balatalarıyla donatılmış altı pistonlu kaliperler kullanılmış.

Otomobil yüksek performanslı frenlerin yanı sıra, özel olarak geliştirilmiş bir süspansiyonla donatılmış. Süspansiyon, sarmal yaylara ve elektronik olarak kontrol edilen aktif amortisörlere sahip bağımsız bir çift salıncaklı düzeneğe sahip.

Bu kadar donanıma rağmen kazalar da her zaman bir olasılık olduğu için Huayra R, GT araçları için en katı FIA gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmış. Özellikle, monokokta “otomobilin önünde, yanlarında ve arkasında kompozit malzemelerden yapılmış özel soğurma yapıları içeren” bir güvenlik kafesi var.

Koltuklar altı noktalı emniyet kemerine sahip ve yanmayı geciktirici Nomex malzemeyle kaplanmış. Modelde ayrıca otomatik yangın söndürme sisteminin yanı sıra yanal koruma sağlayan karbon fiber koltuk başlıkları da bulunuyor.

İç mekandan bahsetmişken Huayra R’da, frenleri ve çekiş kontrol sisteminin yanı sıra radyo ve diğer önemli işlevleri ayarlamak için kontrollere sahip, çıkarılabilen bir direksiyon kullanılmış.

Diğer ayrıntılar arasında, tamamen özelleştirilebilir bir motorsporları gösterge ekranı ve AP Racing ile ortaklaşa üretilmiş ayarlanabilir bir pedal seti bulunmakta. Yerleşik bir veri kaydedici ve orta konsolda ikinci bir kontrol paneli de yer alıyor. Bu kontrol paneli, farlara, motor ve süspansiyon haritalarına ve ayrıca fren denge ayarına erişim sağlar.

Üretim 30 adet ile sınırlandırılacak ve fiyatlandırma 2,6 milyon €’dan başlayacak. Bu yüksek bir fiyat olabilir, ancak sahipleri “uluslararası üne sahip pistlerdeki bireysel yarış günlerinden Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Orta Doğu’daki müşteriler için özel olarak hazırlanmış grup etkinliklerine” kadar uzanan etkinliklere davet edilecekler. Bu etkinliklerde, sahipleri “Pagani hiper otomobili kullanmanın tam heyecanını yaşarken” aynı zamanda şirketten ve profesyonel sürücülerden yardım alacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!