BMW, yarışacak M4 için yepyeni tasarımlarını tanıttı

BMW, yarışacak M4 için yepyeni tasarımlarını tanıttı

BMW Group, geçtiğimiz günlerde 30 tasarımcının M4 GT4 yarış otomobili için bir dizi yeni tasarımlar bulmaya çalıştığı bir yarışma düzenledi.

Tasarımları puanlamak ve kazananları belirlemekle görevlendirilenler arasında BMW’nin tasarım patronu Adrian van Hooydonk, tasarım yöneticisi Domagoj Dokec, BMW M patronu Markus Flasch ve BMW Motorsporları direktörü Jens Marquardt vardı. Bu dörtlü, sonunda dört tasarıma karar verdiler.

“Gelen tüm tasarımların kalitesi etkileyiciydi ve tasarımcılarımızın motor sporları konusunda ne kadar yaratıcı ve tutkulu olduklarını gösteriyorlardı.”

Dört nihai tasarım seçildikten sonra, yüksek kaliteli folyo kullanılarak M4 GT4’e uygulandı. Kazanan tasarımcılar ise Münih’ten BMW Motorrad’dan Julia Quentin, Goodwood’da bulunan Rolls-Royce Design’dan Simon Haynes, Los Angeles’ta bulunan Designworks’ten Wesselka Mandowa-Maier ve Münih’teki BMW i Design’dan Li Tianyuan’dı.

Fractal Duality
Julia Quentin, BMW Motorrad

BMW Motorrad’ın renk ve malzeme tasarımcısı Julia Quentin, ’04’ sayısının belirgin bir şekilde dahil edilmesi için, M4 GT4’te öncelikle büyük geometrik şekillere odaklandı.

“İşim en büyük tutkularımdan ikisini birleştiriyor; yani motosiklet kullanmak ve motosiklet tasarlamak. Tasarımlarımda her zaman grafik ve desenlerin bir nesnenin heykelsi geometrisini nasıl vurgulayabileceğini düşünürüm. Ayrıntı ve renk eklemek, bir tasarımı tamamen değiştirebilir ve duygusal hale getirebilir. Güçlü bir görsel mesaj ileten yıkıcı tasarımlar yaratmayı seviyorum. Bu nedenle BMW M4 GT4 için net kesilmiş kareler ve büyük tipografi ile geometrik bir desen tasarladım. Göz, ikinci bakışta aracın şeklini görmeden önce deseni anlamalıdır. “

Vivid Momentum
Simon Haynes, Rolls-Royce Motor Otomobil Tasarımı

Rolls-Royce’un özel karoser üretimi bölümünün tasarımcısı olan Haynes, 1970’lerden efsanevi bir BMW Racing renk şemasını yeniden canlandırmaya ve yeniden yorumlamaya karar verdi.

“Bu görev normal işimde yaptığımdan çok farklıydı, ancak motor sporları tutkumu sürdürmeyi başardım. Tasarımım, zamanının diğer tasarımlarından farklı olarak BMW’nin en çarpıcı yarış tasarımlarından birine bir övgü niteliğindedir. Eş merkezli halkalar orijinal disk motifiyle tekrar eder ve ön tekerlekten arkaya doğru yayılır. Ayrıca araç, önden arkaya düz siyahtan yoğun metalik kırmızıya değişen yarı tonlu bir yapıya sahip. Bu da hız hissini vurgular ve araca ileriye dönük bir tutum kazandırır. “

The Power of Four
Wesselka Mandowa-Maier, Designworks

Bulgaristan doğumlu tasarımcı, klasik BMW M renklerinden (açık mavi, lacivert, kırmızı) ilham aldı ve otomobilin ana tanımı olan 4 rakamına odaklandı.

“Tasarımıma ‘The Power of Four (Dördün Gücü)’ adını verdim. BMW M4 GT4’e ismini veren rakamlardan ilham aldım. Bu aynı zamanda motorun yarış pistine aktardığı gücü temsil ediyor ve sadece dört tekerleğe bağlı. Tasarımda bu fikri desteklemek için, aracın dört tarafı de soyut olarak dörde bölünmüştür. Klasik BMW M renkleri canlı ve güçlüdür ve araca ek enerji verir.”

Fluid Power
Li Tianyuan, BMW i Design

Bu BMW tasarımcısı, kendi ülkesi Çin’in etkilerini çalışmalarına uygulamaya karar vermiş:

“Ana ilham kaynağım, hat sanatı ve Çin resim sanatıydı. Siyah ve beyazın kontrastı da, zarafet ile güç arasındaki mükemmel dengeyi temsil ediyor. Aracın tasarımı asimetrik. Çin’de mükemmellik ve mutluluğu temsil eden ama aynı zamanda kuyruk yüzgeçleri ile güçlü hareketi sembolize eden iki Japon balığı, yukarıdan sürücünün etrafında bir daire şeklinde yüzerek onu merkeze yerleştiriyor. Arapça rakamla yazılan 4’e ek olarak, kaportaya geleneksel bir Çin kaligrafi sembolü de uygulanmış. Bu, BMW gibi harika bir markanın tüm dünya kültürüne karşı toleransını ve açıklığını ifade eder ve aynı zamanda M4 GT4’e çok özel, zamansız ve unutulmaz bir görünüm kazandırır. “

Bu dört tasarımdan siz hangisini beğendiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!