Rımac, 2 milyon dolarlık Concept Two’nun çarpışma testlerini tamamladı

Rımac, 2 milyon dolarlık Concept Two’nun çarpışma testlerini tamamladı

Mate Rimac sıfırdan bir elektrikli hiper otomobil yaratma fikriyle yola çıkmasından bu yana on yıl geçti. Her şey, bugün otomotiv endüstrisinde küresel ölçekte en fazla gelecek vaat eden oyunculardan birinin geliştirilmesi için başlangıç ​​noktası olarak kullandığı elektrikli BMW E30 ile başlamıştı.

E30 ile yeterince uzun süre uğraştıktan sonra Mate, bir uzman ekibi oluşturarak bir sonraki seviyeye geçti ve şirket tarafından satılan ilk resmi model olan Concept One’ı piyasaya sürdü. 2014’te Formula E’nin ilk sezonu için Resmi Yarış Direktörlüğü aracı olarak görev yapmak üzere toplam 8 araç üretildi.

Bu otomobil, her bir tekerlek için bir tane olmak üzere toplam 1241 beygir gücü ve 1600 Nm tork üreten dört elektrik motoru ile ilk andan itibaren güçlü bir izlenim bıraktı. Bu otomobillerden yedisi, Richard Hammond’un 2017’de İsviçre’deki Grand Tour için çekimlerde 8.’yi parçalamış olduğunu saymazsak, bugüne kadar hala iyi durumda.

Concept One az sayıda üretilmiş olmasına rağmen, Rimac’ın dayattığı güvenlik standartları sayesinde Hammond’un korkunç kazadan iyi bir şekilde çıktığını gördük ve bu da bizi bugünkü konuya getiriyor.

Rimac, 2020’ye hızla ilerlerken katlanarak büyüdü ve şu anda yaklaşmakta olan 2021 amiral gemisi Rimac Concept Two için son rötuşları yapıyor. Diğer otomobil üreticilerinde olduğu gibi, tahmini satış fiyatı 2 milyon dolar olan bu araç da uygun güvenlik testleri ve muayenelerinden geçmek zorunda.

İlk adım, 40 km/s ve ardından 56 km/s hızlarda karşıdan deforme olabilen bariyer çarpışma testi olacaktır ki, inanın ya da inanmayın, hızlar arasında sadece 16 km/s fark olsa bile hasar yaklaşık iki kata çıkabilir.

Test hakkında konuşan Mate Rimac şunları söyledi: “Son teknoloji bir otomobil geliştirmek için ne kadar bilim ve bilginin harcandığı akıllara durgunluk veriyor. 2 gün içinde 3 ve 4 numaralı çarpışma otomobilimizi yok ederken bizi izlerseniz anlarsınız.”

Otomobilleri bizim kadar seviyorsanız, bu video biraz üzücü olabilir, ancak en azından bu makineleri halka açık yollarda serbest bırakmadan önce yapılması gereken doğru şey bu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!