Bugatti Bolide 2021’in en güzel hiper otomobili seçildi

Bugatti Bolide 2021’in en güzel hiper otomobili seçildi

Bugatti Bolide, Paris’teki 36. Uluslararası Otomobil Festivali’nde tasarım profesyonellerinden oluşan bir jüri tarafından dünyanın en güzel hiper otomobili seçildi. Sınırlı sayıda üretilen pist odaklı model, hiper otomobil kategorisini dört finalist arasında “ciddi bir farkla” kazandı.

Hiper otomobil kategorisi için diğer üç yarışmacı açıklanmazken, kurallar adayların “seri olarak üretilen ancak 60.000 Euro’dan fiyatla fazla satılan, sportif bir tasarım ve üstün performans sergileyen otomobiller” olması gerektiği belirtiliyor. Bunun yıllık bir ödül olduğu göz önüne alındığında, adayların 2021’de tanıtılmış olması gerektiğini tahmin ediyoruz.

Muhtemelen yarışmadaki en pahalı model olan Bolide, şimdiye kadar üretilmiş en marjinal Bugatti. Çok sayıda hava kanalına sahip alçak gövdesi, X şeklindeki LED farları ve arka stop lambaları, tavandaki hava girişi, büyük bir arka difüzör, yarış tarzı bir arka kanat gibi öğelerle karakterize edilmiş.

İçeride Chiron ile paylaşılan hiçbir trim parçası yok ve hatta Bolide, çok daha alçak bir oturma pozisyonuna sahip. Bugatti Tasarım Direktör Yardımcısı Frank Heyl’in açıkladığı gibi, “Bolide’nin kabininde net bir Bugatti kimliği var. Ancak hiper spor otomobillerimizin lüks donanımları ve malzemeleri yok. “

Bolide ilk kez Ekim 2020’de tek üretimlik bir konsept otomobil olarak tanıtıldı. Müşterilerinden gelen yoğun ilgi ve istek sayesinde Bugatti, Ağustos 2021’de hiper otomobilin 40 adet ile sınırlı olacak sadece pist üretim versiyonunu tanıttı.

Konsept, dört turbo beslemeli 8.0 litrelik W16 motor, 110 oktanlı yarış yakıtı kullanarak 1.850 hp güç üretiyor. Üretim versiyonu ise, daha yaygın olarak bulunan 98 oktanlı yakıtla daha mantıklı ama yine de etkileyici 1600 hp güce sahip.

Bugatti Bolide’nin ilk teslimatlarının 2024’te yapılması planlanıyor. Hiper otomobilin 40 biriminin her birinin fiyatı 4 milyon €.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!