Bugatti Centodieci, 50.000 Kilometrelik Testlerin Ardından Üretime Giriyor

Bugatti Centodieci, 50.000 Kilometrelik Testlerin Ardından Üretime Giriyor

Bugatti 110 yaşına giriyor ve doğum günü için 1990’ların en çılgın süper otomobillerinden biri olan dört turboşarjlı EB110’a gönderme yapan çok özel bir hiper otomobil yarattı.

Bugatti, uzun yolculukları sorunsuz bir şekilde tamamlayacağından emin olmak için prototip aracın km saatine 50.000 kilometre ekledikten sonra Centodieci özel sürümünün üretimine başlıyor. “Beyaz Prototip” Centodieci, aylar boyunca yüksek hızlı denemeler, yol tutuş testleri, pistler, otoyollar ve şehir içi trafik dahil olmak üzere olası her türlü sürüş koşulunda testlerden geçti. Sadece teknik kontroller, sürücü değişiklikleri ve yakıt ikmali için durdurulan araçla günde 1.200 km yol kat edildi.

Centodieci’nin her zerresi, araca ve işlevlerine hakim olan, direksiyon, frenleme, hızlanma veya süspansiyondaki en küçük değişiklikleri bile algılayabilen uzman test sürücüleri tarafından değerlendirildi.

Bu kadar düşük bir üretim adediyle, Bugatti’nin aracı bu kadar zorlu testlerden geçirmesi beklenmedik bir durum ama bunun markanın felsefesinin bir parçası olduğunu söylüyor. Bize soracak olursanız üretilen otomobillerin tamamının toplam kilometreyi bile 50.000 kilometreyi bulmayacak, çoğu koleksiyonlarda ve garajlarda istirahat edecek.

“Centodieci, en ekstrem durumlarda bile en üst düzeyde güvenilir yol tutuşu garanti etmek için bilinçli olarak limitlerine ulaştırılıyor. Çoğu otomobil bu durumları asla yaşamayacak olsa da, yine de test ediliyor” diyor proje yöneticisi Carl Heilenkötter. “Bugatti, en yüksek kalite standartlarına, dayanıklılığa ve müşteri memnuniyetine bağlı kalmaya devam edecek.”

Son test için, Centodieci İtalya’daki Nardo test pistinde hünerlerini sergiledi. 12.6 kilometre uzunluğundaki pist, 1.578 hp üreten 8.0 litrelik dört turboşarjlı W16 tarafından motive edilen aracın, bazı kardeşlerine kıyasla ‘son derece’ yavaş kalan 380 km/sa maksimum hızına ulaşmak için mükemmel bir er meydanı.

Centodieci, markanın özel karoser yapımı ikinci modeli. İlki ise o zamanlar dünyanın en pahalı yeni otomobili olan La Voiture Noire (Siyah Araba) idi. Centodieci ismi, markanın 110 yıllık tarihini kutlamak için İtalyanca 110 kelimesinden geliyor ve dış görünümü, beş yuvarlak hava girişi, küçük bir at nalı ızgarası ve dar farları içeren 1990’ların EB110’undan ilham alıyor.

Her biri 8 milyon avro fiyat etiketine sahip Centodieci’den Fransa’nın Alsace kentindeki Molsheim Atölyesinde sadece 10 adet üretilecek. 10 otomobilin tamamı 2022’nin sonuna kadar aralarında Cristiano Ronaldo’nun da yer aldığı sahiplerine teslim edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!