BUGATTI, CHIRON SUPER SPORT İLE BİR KEZ DAHA ŞAŞIRTTI

BUGATTI, CHIRON SUPER SPORT İLE BİR KEZ DAHA ŞAŞIRTTI

Bugatti Chiron Super Sport 300+, 2019’da 490,48 km/s (304,77 mil/saat) hızla ile seri üretim otomobiller için 300 mil / saat üretim bariyerini kırdığında adeta aklımızı başımızdan almıştı.

Ancak Bugatti, düz bir yolda hızlı gitmekten daha fazlasını yapabileceğini kanıtlamak için 2020’de gelen yol tutuş odaklı Chiron Pur Sport’ta olduğu gibi, 300+ modelinde manşetleri kaplayan en yüksek hızı sunabilmek için lüks ve şatafattan vazgeçmişti.

Peki ya Super Sport 300+’ın gücünü ve performansını arzuluyor, ancak “normal” bir Chiron’da bulunan lüks özelliklerden ödün vermek istemiyorsanız? İşte burada yeni Super Sport devreye giriyor.

Özünde, Super Sport her iki dünyanın da en iyisini vaat ediyor: fizik kurallarına meydan okuyabiliyor, ancak konfor açısından hiçbir şeyden ödün vermiyor. Kulağa cazip bir karışım gibi geliyorsa, üretilecek 60 Super Sport’tan birini almak için 3,2 milyon Euro’ya (artı vergiler) ihtiyacınız olacak. Ona son derece aerodinamik gövdesini bağışlayan 300+ modelinden iki kat daha fazla sayıda üretilecek.

Ön çamurluklardaki Bugatti EB110’dan ilham alan dairesel havalandırmalar ve yine 1990’ların süper otomobilinden ilham alan ikiz egzoz boruları 300+ modelinden taşınırken, beş kollu ‘Y’ formlu alüminyum jantlar Super Sport’a özel. Fena görünmüyorlar, ancak Pur Sport’taki opsiyonel magnezyum jantları tercih ederdik.

İç mekana geçtiğinizde, Super Sport 300+ ve Pur Sport’ta bulunan sportif Alcantara yerine deri ve cilalı alüminyum gibi ‘yüksek hızlı uzun yol gezileri’ için uygun lüks malzemeler görebiliyoruz.

Bu sefer isimde ‘300+’ bitinin eksik olduğunu ve bunun iyi bir nedeni olduğunu fark edebilirsiniz. Super Sport, rekor kıran olarak Bugatti’nin dört turbolu W16’sının aynı 1600 hp’lik versiyonunu kullanıyor olabilir. Ancak bu kez azami hızı, ‘güvenlik ve homologasyon’ açısından elektronik olarak 440 km/s ile sınırlandırılmıştır.

Sanılanın aksine, azami hızdaki bu azalma, Super Sport’u daha kötü bir otomobil yapmaz. Aslında, Chiron’u 300 mil/saat’in üzerinde güvenli ve dengeli hale getirme zorunluluğundan kurtulduğu için, muhtemelen sürüşü daha keyifli olacaktır. Bugatti mühendisleri, lastikleri ve süspansiyonu gerçek dünya hızlarında çalıştırmaya konsantre olabilirler. Saatte 440 km/s gibi…

Öte yandan ekstra motor gücü sayesinde hala normal bir Chiron’dan daha fazla düz yol performansı elde edersiniz. Bugatti, Super Sport’un 200 km/sa hıza 5,8 saniyede ve 300 km/sa hıza 12,1 saniyede ulaştığını söylüyor. Bu rakamları standart Chiron’un 6,1 saniye ve 13,1 saniyeleriyle kıyasladığımızda, Super Sport’un yüzde 7 daha hızlı olduğunu görüyoruz.

Kesinlikle etkileyici rakamlar, ama unutmayalım ki geçen hafta yer verdiğimiz Rimac’ın Nevera’sı 9,3 saniyede 300 km/s hıza ulaşabilir. Yine de bunun, 60 inanılmaz zengin kişinin Süper Sport’u deneyimlemek için cüzdanlarını açmasını engelleyeceğini düşünmüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!