FIAT, TAMAMEN ELEKTRİĞE GEÇİŞ İÇİN TARİH VERDİ

FIAT, TAMAMEN ELEKTRİĞE GEÇİŞ İÇİN TARİH VERDİ

Son zamanlarda, birçok otomobil üreticisi sadece elektrikli bir geleceğe geçişlerini duyurdular. Bu geçişi açıklayan en son şirket, Honda ve GM’nin izlerini takip eden Fiat. İtalyan üretici 2025 ile 2030 yılları arasında tüm içten yanmalı motorlu araçlarını devre dışı bırakmayı planlıyor.

Bu, ‘500’ şehir otomobilini tamamen elektrikli yapma kararından sonra geliyor. Yeni 500e, sürdürülebilir bir gelecek düşünülerek çok önceden hazırlandı. Fiat CEO’su ve Stellantis CMO’su Oliver Francois’in dediği gibi, “Yeni 500’ü yalnızca elektrikli olarak piyasaya sürme kararı aslında Covid-19’dan önce alındı. O zaman bile, Dünya’nın daha fazla ‘taviz’ veremeyeceğinin zaten farkındaydık. Aslında sokağa çıkma yasağı, aldığımız uyarıların yalnızca sonuncusuydu.”

Şirket, elektrikli araçlara giriş engelini azaltmak istiyor ve bunu öncelikle pil teknolojisini ve şarj altyapısını daha da geliştirerek yapmayı planlıyor. Teorik olarak bu, akaryakıtla çalışan muadilleriyle aynı maliyete ve performansa sahip elektrikli araçların yanı sıra, konumdan bağımsız olarak herkes için kolay erişilebilir bir hızlı şarj ağı ile sonuçlanacaktır. Bu Fiat açısından çok çaba gerektirecek, ancak göreve hazır olduklarından emin görünüyorlar.

Buna ek olarak, Torino’daki terk edilmiş bir test parkuruna ev sahipliği yapan Lingotto fabrikalarının çatısını, 28.000’den fazla bitki ile Avrupa’nın en büyük asma bahçesi olması planlanan bir yere dönüştürecekler. Bu sadece şehri daha çekici hale getirme çabası değil, iddialarına göre aynı zamanda sözde kirleticileri emecek, enerji tüketimini ve kentsel ısıyı azaltacak ve canlı türlerinin biyolojik çeşitliliğini artıracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!