Çinli Xpeng, 500 milyon dolar yatırım aldı.

Çinli Xpeng, 500 milyon dolar yatırım aldı.

Çinli otomobil üreticisi Xpeng Motors, bir grup önemli yatırımcıdan 500 milyon dolarlık yeni bir fon sağladı.

500 milyon dolarlık fon Aspex, Coatue, Hillhouse Capital ve Sequoia Capital China’nın dahil olduğu yatırımcılardan geldi ve Kasım 2019’da alınan, ve aralarında akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin de bulunduğu 400 milyon dolarlık yatırımı izledi. Bugüne kadar Xpeng, toplam 1,7 milyar $ değerinde yatırım almayı başardı.

Xpeng kısa süre önce Çin’de uzun zamandır beklenen P7 isimli tam elektrikli sedanının teslimatlarına başladı ve zaten satışta olan G3 isimli SUV ile birlikte toplamda 2 modeli üretmeye başladı.

Çin Otomobil Üreticileri Birliği’nin verilerine göre, Çin’in elektrikli araç pazarı koronavirüs pandemisinden çok fazla etkilendi. Elektrikli araçların satışlarının haziran ayında yıllık bazda yüzde 33,1 oranında düşmesi de bunun bir kanıtı olarak belirtildi. Ancak, Çin ekonomisi toparlanma belirtileri gösterdiğinden, satışlar da kademeli olarak artmaya devam ediyor.

Çin hükümeti, azalan satış ve talep nedeniyle yerel EV pazarını yeniden canlandırmaya çalışıyor. Yılın başında elektrikli otomobiller için yer alan vergi indirimi politikasının, 2022’ye kadar uzatılacağı açıklandı.

Xpeng ile Tesla’nın arasındaki dava ise devam ediyor. Tesla, geçtiğimiz günlerde Xpeng’i Autopilot sisteminin kaynak kodunu çalmakla suçlamıştı. İddiaya göre eski Tesla çalışanı Guangzhi Cao, bu kodu Airdrop ile bilgisayarına indirip, Xpeng’e ulaştırmıştı.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!