Tesla, Xpeng’e dava açtı!

Tesla, Xpeng’e dava açtı!

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Xpeng P7 tüm dünyada büyük bir yankı uyandırmıştı. P7’nin 706 kilometrelik bir menzil sunması ve Tesla’ya rakip olacak 3. seviye bir otonom sürüş seviyesine sahip olması herkeste büyük bir şaşkınlık yaratmıştı. Tesla, Autopilot kaynak kodunun Xpeng tarafından çalındığını iddia ederek yasal yollara başvurdu.

Kaliforniyalı otomobil üreticisi Tesla, şok bir habere daha başrol oyuncusu oldu. Tesla, kendisine ait olan kaynak kodlarının çalındığını iddia ediyor. Tesla’da autopilot mühendisi olarak çalışan Guangzhi Cao isimli kişi, iddiaya göre buradaki kaynak kodları kendi bilgisayarına Apple Airdrop ile indirmiş. Mühendis Tesla’dan ayrıldıktan kısa bir süre sonrada Xpeng’te çalışmaya başlamış. Dava açıldıktan sonra Guangzhi Cao isimli mühendis kaynak kodlarını kişisel bilgisayarına indirdiğini kabul etmiş. Ancak mühendis Xpeng’te ise başlamadan önce bu kodları ortadan kaldırdığını iddia ediyor. Xpeng ise Cao’nun bilgisayarını ve kendisine ait 12.000 adet dosyayı paylaşarak Tesla’nın kodlarını kullanmadığını ileri sürdü.

İddialar bu kadar da değil. Tesla, Cao isimli mühendisin bundan daha önce Xpeng tarafından işe alındığını iddia ediyor ve bu iddiası ile daha fazla şirket içi bilginin de Xpeng’e sızdırılmış olabileceğinin altını çiziyor. Tesla ayrıca Xpeng’in daha önceden işe aldığı eski bir Apple çalışanının da ticari sırlar sızdırmak suçlamasıyla davasının sürdüğünü hatırlattı. Tesla bu iki mühendisin iş birliği yaparak Xpeng için bilgi sızdırdığını da iddialarına eklemiş. Xpeng ise Apple’dan sonra Tesla ile de karşı karşıya gelmiş durumda. Şirketten yapılan açıklamada Tesla’nın çizgiyi aştığı ve bunların spekülasyon olduğu iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!