Çin’in Model 3’e Cevabı: Xpeng P7.

Çin’in Model 3’e Cevabı: Xpeng P7.

Çin-Guangzhou merkezli Xpeng, P7 isimli modeliyle Tesla Model 3’e ciddi bir cevap verdi. P7, sunduğu maksimum menzil olan 706 kilometre ile çok iddialı bir şekilde mücadeleye dahil olacak. Üstelik Xpeng, bu menzil değerini neredeyse 80 kWh’lık lityum iyon bir bataryadan çıkarmış. Bu da modelin ne kadar verimli bir elektrikli otomobil olduğunu kanıtlayan özelliklerden diyebiliriz.

Çin merkezli Xpeng’in ikinci seri üretim otomobili olan P7’nin iki adet versiyonu tanıtılmış durumda. İlki 267 PS gücündeki ”Super-Long Range” yukarıda da bahsettiğimiz 706 kilometre menzil sunan versiyon. Bu versiyon, tek elektrik motoruna sahip ve bu motor gücünü arka tekerleklere iletiyor ve 0-100 hızlanmasını 6.7 saniyede tamamlıyor. İkici versiyon ise ”High Performance” olarak isimlendirilmiş. Toplamda 430 PS güç üreten iki adet elektrik motoru bu versiyonda görev yapıyor ve modeli dört çeker özelliğine kavuşturuyor. Bu versiyonun 0-100 hızlanması ise 4.3 saniye.

Tasarım da ise boydan boya uzanan ön ve arka farlar dikkat çekiyor. İç mekanda ise günümüzde tekrardan trend olan 2 kollu direksiyonun çok şık göründüğünü söyleyebiliriz. Brembo markalı frenler, ve XPILOT 3.0 Advanced Driver isimli 3. seviye otonom sürüş sistemi gibi çarpıcı özellikler ile gelen Xpeng P7’nin başlangıç fiyatı ise 229.900 Yuan olarak açıklandı. 349.900 Yuanlık versiyon ise fiyat tablosunun en üstünde yer alıyor. Dolar bazında bakarsak fiyat aralığı 32.500 dolar ile 50.000 dolar arasında değişiyor. Bu da denk donanım seviyelerinde P7’nin Model 3’e göre bir fiyat avantajı olacağını ortaya koyuyor.

One Reply to “Çin’in Model 3’e Cevabı: Xpeng P7.”

  1. idris yılmaz

    Cevap vermek

    Elektrikli otomobillerin henüz hayatımıza tam anlamıyla girmediği bu dönemde bile pazarın kızışmaya başlaması heyecan verici.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!