COUNTACH GERİ DÖNÜYOR

COUNTACH GERİ DÖNÜYOR

Lamborghini, “bir rüyanın yeniden doğuşu” vaadiyle Countach’ın geri dönüşünü duyuran 20 saniyelik bir tanıtım videosunu yayınladı.

Lamborghini’nin teaser videosu, kumaş bir örtüyle kaplanmış kama şeklindeki bir otomobil görüntüsü dışında başka bir şey göstermiyor. Video uzakta beyaz bir araç gösteriyor, ancak klibi ne kadar yakınlaştırırsak yakınlaştıralım ayırt görüntü ipucu vermiyor.

Yeni bir Countach’ın haberi, İtalyan otomobil üreticisinin modelin üretimini sonlandırmasının 31 yıl ardından geldi. Lamborghini, Countach’ı 1974’te üretmeye başladı, ancak yalnızca 1983 adet üretti. Birçoğu o zamandan beri yok oldu, ancak kama şeklini popülerleştiren egzotik tasarım tarihe damgasını vurdu.

Başlangıçta, Countach’tan önce gelen LP500 prototipi, Marcello Gandini tarafından ünlü İtalyan tasarım evi Bertone’de çalışırken tasarlandı. Lancia Stratos Zero konsepti bu onura sahip olduğu için kama şeklindeki ilk İtalyan otomobili olamadı.

Lamborghini hayranları, Countach’tan önceki Lamborghini P500 prototipini tamamlamadan önce Miura üzerinde çalıştığı için Gandini ismine saygı duyuyorlardır. Gandini Diablo’yu da tasarlamış olsa da, Countach onun en çarpıcı eseri olarak hafızalara kazındı. Gandini, 1980 yılında Bertone’dan ayrıldı ve şu anda 82 yaşında emekliliğin tadını çıkarıyor. Bu nedenle söz konusu yeni Countach’ın tasarımında yer alacağını düşünmüyoruz.

Countach’ın üretim versiyonu, Lamborghini’nin Deneyim Departmanında çalışan ve şirketin Zagato, Touring, Bertone ve diğerleri dahil olmak üzere karoseri üreticileriyle olan ilişkilerini yöneten merhum Paolo Stanzani tarafından mükemmelleştirildi.

Stanzani, Miura’nın teknik gelişiminin babası olarak kabul edilir ve daha sonra Alfa Romeo, Suzuki ve Renault dahil olmak üzere birçok otomobil üreticisi için çalıştı. Aynı zamanda, EB110’u tanıtılana kadar Bugatti’nin CEO’su ve Teknik Direktörüydü.

Lamborghini, Countach için üçüncü bir tasarımcıya sahipti ve kendisi, şirketin 1988’de piyasaya sürülen çeyrek asırlık yıldönümü için 25th Anniversary Edition’ı tasarladı.

Countach’ın bu 25. yıl versiyonunun tasarımcısı, Pagani markasının kurucusu Horacio Pagani’den başkası değildi. Bu model için çok sayıda karbon fiber parça kullandı ve öğrendiğimize göre göre şirket içi karbon fiber üretimi için bir otoklav satın almakta ısrar etti, ancak talepleri reddedilince şirketten ayrılmaya ve Pagani Automobili’yi başlatarak kendi yolunu izlemeye karar verdi. İtalyan şirket 50. Yıldönümünü 2013’te zaten kutladı, bu nedenle yeni Countach’ın lansmanı muhtemelen herhangi bir yıldönümü tarihiyle bağlantılı olmayacak.

Yeni modelle ilgili söylentilerden bahsedecek olursak, genel kanı bu modelin “son derece” sınırlı sayıda üretilecek Aventador bazlı özel bir seri olacağı. Dedikodularda geçen fiyatlar ise 1 ile 3.5 milyon dolar arasında.

Dedikodular iddialı olsa da gerçekleri birazcık sabredip öğreneceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!