Daha Sert ve Daha Hafif Toyota GR Yaris Morizo, GR Corolla’nın 300 hp’lik Motorunu Alacak

Daha Sert ve Daha Hafif Toyota GR Yaris Morizo, GR Corolla’nın 300 hp’lik Motorunu Alacak

Avrupalı ​​Toyota hayranları, GR Corolla’ya sahip olamayacakları ve GR86’nın sadece iki yıl satışta kalacağını öğrenmenin üzüntüsünü atlatamamış olsalar da sonunda sevinecek bir şeyleri var. Görünüşe göre Toyota daha sert, daha hafif ve daha hızlı bir GR Yaris üzerinde çalışıyor.

GR Corolla Avrupa’ya gelmese de, daha güçlü üç silindirli motorunu ve bu yılın başlarında ilk kez gördüğümüz Corolla’nın daha hafif, iki koltuklu Morizo ​​versiyonunun ruhu Avrupa topraklarına Yaris ile ayak basacak.

GR Yaris’in Avrupa versiyonları, pazara bağlı olarak 261-272 hp ve 360-370 Nm üreten G16E-GTS 1.6 litrelik turboşarjlı üçlü motordan güç alıyor. Autocar, ilk kez Corolla Morizo’da görev yapan ve Toyota CEO’su Akio Toyoda’nın yarışlardaki takma adını ödünç alan motorun 304 hp ve 400 Nm üreten versiyonunu GR Yaris’e getireceğini bildirdi.

Bu, otomobilin 5,5 saniyelik 0-100 km/s süresini en az 0,5 saniye kısaltmak için yeterli ve potansiyel olarak Toyota’nın ağırlık tasarrufu planlarında ne kadar agresif olduğuna bağlı olarak daha fazla da olabilir. Gazoo Racing’in baş mühendisi Naoyuki Sakamoto’dan alıntı yapan habere göre, Corolla Morizo ​​gibi, en ateşli Yaris arka koltuklarını kaybedecek, ancak müzik ve klima sistemini koruyacak. Ayrıca GR Corolla Morizo’dan altı vitesli yakın oranlı manuel şanzıman da Yaris’e gelecek, ancak havalı üç çıkışlı egzoz için yer yok.

Diğer yandan dört tekerlekten çekişli performans otomobillerinde yaygın hale gelen kalkış ve drift modları, gelecekteki GR modellerinde yer almayacak.

Sakamoto, “Aracın doğal kontrolüne bağlıyız” dedi. “Araç kontrol etmek yeterince kolaysa, herhangi bir özel mod hazırlamamıza gerek yok.”

Geçen hafta Toyota’nın, dört silindirli atmosferik boxer motor yerine GR Corolla’nın G16E-GTS motoruyla donatılmış bir dizi GR86 test ettiği ortaya çıktı. Otomobiller, Japonya’nın Super Taikyu yarış serisinde rekabet etmek için yaratıldı, ancak Sakamoto gelecekte üretim arabaları olasılığını reddetmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!