Elektrikli Rolls-Royce Spectre, ilk kez yüzünü gösterdi

Elektrikli Rolls-Royce Spectre, ilk kez yüzünü gösterdi

Yıllar boyunca birçok ikonik Rolls-Royce modeli gördük. Silver Ghost’dan orijinal Phantom’a, Silver Dawn, Silver Cloud, Silver Shadow’a kadar hepsi ikonik otomobillerdi ve bu liste uzayıp gidebilir. Bununla birlikte, İngiliz lüks otomobil üreticisi, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli bir marka haline geleceğini duyurduğu yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor.

Şirketin kurucu ortağı Charles Rolls’un bir zamanlar 1900 Nisan’ında ‘Columbia’ adlı tamamen elektrikli bir otomobil kullandığını ve faydalarını hemen anladığını düşünmek neredeyse inanılmaz:

“Elektrikli otomobil tamamen gürültüsüz ve temiz” dedi. “Koku veya titreşim yok ve sabit şarj istasyonları düzenlenebildiğinde çok kullanışlı olmaları gerekiyor. Ancak şimdilik, en azından uzun yıllar boyunca çok kullanışlı olacaklarını düşünmüyorum.”

“Kehanetinin” gerçekleşme zamanı geldi ve Rolls-Royce nihayet 2023’ün 4. çeyreğinde ilk EV’si olan Spectre’ı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Birkaç ay önce otomobil üreticisinin tarafından kamufle edilmiş bir prototiple teaser görüntüler paylaştığını gördük. Ancak şimdi casus fotoğrafçılar, aracı kamuya açık testlerden geçerken, şekline, boyutuna ve genel yoldaki varlığına çok daha yakından bakmalarına olanak tanıyan şekilde yakalamayı başardılar.

Görsel olarak, bu prototipten çok fazla Wraith ilhamı aldığınız için sizi suçlamayız, bizim için de aynı şey geçerli. Ancak bunun tamamen yeni bir otomobil olduğundan emin olabilirsiniz ve gövdesine daha yakından baktığımızda, daha eğimli bir kaput, farlar, daha geniş bir ızgara ve farklı bir omuz çizgisi ile değiştirilmiş bir tasarım dili ortaya çıkıyor.

Hâlâ terse açılan kapılara sahip ve ilk bakışta otomobilin bir Rolls-Royce olduğunu hemen anlayabilirsiniz. Bu yüzden otomobil üreticisinin Spectre’ın tasarımıyla ilgili olarak herhangi bir şekilde hata yapmış olabileceği konusunda gerçekten endişe duymuyoruz.

Performans olarak ise en az 600 beygir gücünde çift motorlu bir güç ünitesi bekliyoruz. Hatta 600’den (belki 650-700 hp) daha fazla olabilir. Ancak Spectre’nin ortaya çıkma amacı, bir Tesla Model S Plaid veya Rimac Nevera’yı geride bırakmak değil, en lüks ve konforlu elektrikli otomobil olmak olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!