Ferrari, Çin Pazarındaki 30. yılını çok özel bir ”Ferrari Roma” ile kutluyor.

Ferrari, Çin Pazarındaki 30. yılını çok özel bir ”Ferrari Roma” ile kutluyor.

Herkesin bildiği gibi, lüks ürün üreten markaların hepsi için Çin çok önemli bir pazar. Tabii ki Ferrari için de bu durum geçerliliğini sürdürüyor. Bundan dolayı Ferrari, Çin’deki 30. yılını çok özel olarak hazırlanmış one-off bir ”Ferrari Roma” ile kutluyor.

Ferrari, Çin’deki ilk siparişini 1992 senesinde Pekin’de almıştı. Otomobil tutkunu Çinli bir iş insanı, 1992 senesinde Pekin’de ilk siparişi vererek, Çin ve Ferrari’nin tanışmasını sağlamıştı. Pazarlama konusunda çok usta bir şirket olan Ferrari, ilk sipariş gününü unutmadı ve bu siparişin 30. yılında çok özel bir otomobil üreterek Çin pazarına ne kadar önem verdiğini göstermiş oldu.

Gelin, ”Ferrari Roma Tailor Made China” isimli modeli birlikte incelemeye başlayalım.

Öncelikle ”Ferrari Roma Tailor Made China”nın sadece tasarımsal farklılıklara sahip olduğunu belirtelim. Otomobilde kullanılan tüm parçalar standart bir Ferrari Roma ile aynı. Tasarım konusunda ise Ferrari Tasarım Merkezi (Ferrari Centro Stile), dünyaca ünlü Çinli tasarımcı Jiang Qiong ile birlikte çalışmış. Yapılan açıklamaya göre Ferrari, İtalyan tasarım felsefesi ile Çin estetiğini bir araya getirmeyi amaçlamış. Bundan dolayı da ünlü tasarımcı Qiong ile bir Avrupa-Asya sentezi oluşturulmak istenmiş.

Otomobili dış tasarımına baktığımızda dikkatimizi hemen kullanılan renkler çekiyor. Ferrari Roma Tailor Made China’nın kaportası çok özel bir renk olan ”Sanusilver Matte” ye boyanmış. Kontrastın yakalanması için de kırmızı renk tercih edilmiş. ”Rosso Magma” isimli özel Ferrari rengi, hem otomobilin yarış çizgisinde hem de diğer detaylarda kullanılmış. Kırmızı rengin tercih edilmesinin nedeni ise Hem Çin Halk Cumhuriyeti’nin bayrağında bulunması hem de Ferrari ile özdeşleşmesi olarak açıklanmış.

Otomobilin iç tasarımına baktığımızda ise çok karşılaşmadığımız ancak çok şık görünen bir tasarım ile karşılaşıyoruz. Otomobilin iç mekanında ağırlıklı 2 farklı tondaki kırmızı renk kullanılmış. Bu renk kombinasyonu bugüne kadar çok tercih edilen bir kombinasyon değildi ancak çok şık göründüğünü belirtmeliyiz. İç mekandaki bir diğer detay ise iki koltuğun arasına yerleştirilmiş bir plaka. Üstünde Çince olarak ”30” yazan plaka, altın ve yeşim taşından üretilmiş. Çinli tasarımcı Jiang Qiong’da bu one-off Roma için bir yaşam tarzı paketi tasarlamış. Çay takımı, puro kül tablası, kaşmir battaniyeler, akik ve deriden yapılmış bir Çin daması seti gibi parçaların bulunduğu bu yaşam tarzı paketi otomobilin torpidosunda ve bagajında gizlenmiş olarak yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!