Kanada 100.000 Doların Üzerindeki Araçlara ÖTV Getirmeyi Tartışıyor

Kanada 100.000 Doların Üzerindeki Araçlara ÖTV Getirmeyi Tartışıyor

Kanada hükümeti geçtiğimiz hafta, perakende satış fiyatı 100.000 CAD (geçerli döviz kurlarında 77.964 USD) üzerinde olan otomobiller ve uçaklarla 250.000 CAD (194.910 USD) üzerinde bir fiyata sahip yeni tekneler için lüks bir vergi uygulayacak yasa tasarıları taslağı yayınladı. Taslak, otomobil üreticilerinden tepki aldı.

Vergi, tam satış fiyatının yüzde 10’u veya fiyat eşiğinin üzerindeki değerin yüzde 20’si (hangisi daha düşükse) olarak hesaplanıyor. Automotive News Canada’nın bildirdiği üzere, lüks vergisi aynı zamanda eşiğin üzerinde fiyatlandırılan sıfır emisyonlu araçları da etkileyecek ve bu, Detroit’in Kanada’daki üç büyük şirketi için lobi yapan Kanada Araç Üreticileri Birliği’ni (CVMA) rahatsız eden bir durum.

CVMA CEO’su Brian Kingston, “Kanada, daha fazla Kanadalının elektriğe geçmesine yardımcı olmak için odaklanmış ve iddialı bir plan olmadan ZEV (sıfır emisyonlu araçlar) hedeflerine ulaşamayacak” dedi. “ZEV’in benimsenmesinin önündeki en önemli engel fiyat olduğunda ZEV’leri vergilendirmek, yanlış zamanda yanlış politikadır.”

Kanada, elektrikli araçlarda vergi teşvikleri sunuyor, ancak yalnızca daha düşük fiyatlı araçlarda. Halihazırda, taban fiyatı 45.000 CAD’den (35.083 USD) düşük olan altı veya daha az koltuklu araçlar veya satış fiyatı 55.000 CAD’den (42.880 USD) düşük olan yedi veya daha fazla koltuklu araçlar 5.000 CAD’ye (3.898 USD) kadar teşvik için uygundur. Bu da, Volkswagen ID.4 ve Ford Mustang Mach-E gibi araçların teşvikler için uygun olduğu anlamına gelir. Plug-in hibrit araçlar ise 2.500 CAD$’a (1.949 USD) kadar teşvik için uygundur.

Hükümet şimdi halkı, Kanada Küresel Otomobil Üreticileri lobisinin 11 Nisan’a kadar yapacağını söylediği yasa tasarısı hakkında yorum yapmaya davet ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!