V12 Vantage, Aston Martin İçin Bir Devri Kapatıyor

V12 Vantage, Aston Martin İçin Bir Devri Kapatıyor

Yeni Aston Martin V12 Vantage spor otomobilin 333 örneğinden biriyle karşılaşacak kadar şanslıysanız, muhtemelen onu günlerce hatırlayacaksınız. Neden bu kadar iddialı konuştuk? Çünkü kendisi esasen marka için bir devrin sonu. Aston Martin’in devasa, kükreyen motorlara sahip psikopat beyefendini grand tourer’larının son örneği karşımızda…

Büyük olasılıkla bu yeni V12 Vantage, 2025 yılına kadar tamamen elektrikli bir modele yerini bırakmadan önce, son kez bir Vantage ikonik 5.2 litrelik V12 ile donatılacak. Ancak daha fazla hüznü devam ettirip buna bir tür cenaze töreni gibi davranmayalım, size bu son V12 Aston’u bu kadar özel yapan şeyin özetini sunalım.

Birincisi, artık isteseniz de bir 2023 V12 Vantage satın alamazsınız. Mevcut 333 birimin tamamı çoktan satıldı. Hiç şüphesiz onları garajda tutacak ve içeride otururken değer kazanan unsurlardan farklı tutmayacak varlıklı otomotiv uzmanları tarafından ön siparişleri çoktan verildi. Bu hepimiz için üzücü bir şey çünkü 690 beygir gücündeki çift turbo beslemeli 12 silindirin vahşetini asla duyamayacağımız anlamına geliyor.

700 hp güç ve 753 Nm tork, V12 Vantage’ın önem görmesi gereken rakamları. Aston Martin’in verilerine göre yeni V12 Vantage sıfırdan 100 km/s hıza 3.4 saniyede ulaşılıyor. İngiliz üretici ayrıca aerodinamik öğelerinsaatte 322 km/s’ye kadar hızlanırken 200 kg yere basma kuvveti oluşturduğunu iddia ediyor. Tüm bu güç, ZF imzalı sekiz vitesli otomatik şanzıman ve daha eşit ağırlık dağılımı için otomobilin arkasına monte edilen mekanik Sınırlı Kaydırmalı Diferansiyele iletiliyor.

Bu Aston Martin’deki karbon seramik frenler, disklerin sıcaklığı 800 santigrat dereceyi aşsa bile otomobilin güvenli bir şekilde durmasını sağlıyor. Bu disklerin dışlarında, saten siyah veya saten siyah elmas tornalı olarak sunulan iki farklı 21 inç alaşım jant seçeneğinden birisi bulunacak. Alternatif olarak otomobilin ağırlığından toplamda 8 kg ağırlık tasarrufu sağlayan Satin Black rengindeki daha hafif alaşımlı seçenek de mevcut.

Bir Aston Martin olarak, iç mekan da dış görünüş kadar güzel olacak. 2023 V12 Vantage’da standart donanım olarak sunulan “Wings” arma, delik desenli, elle dikilmiş deri döşemeler ve modern bir GT otomobilinin vazgeçemeyeceği tüm lüks güzellikler. En son V12 Vantage’ın üretiminin 2022’nin ilk çeyreğinde ve teslimatların sonraki çeyrekte başlamasını bekleyebiliriz.

Tamamı satılmış olsa da satın almak isterseniz de, bizi arayıp yine de bir şansınızı deneyin…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!