Koenigsegg, Jesko Absolut ile en yüksek hız rekorunu kırmaya çalışacak.

Koenigsegg, Jesko Absolut ile en yüksek hız rekorunu kırmaya çalışacak.

Dünyanın en hızlı otomobillerini üreten şirketlerden biri olan Koenigsegg, Jesko Absolut modeli ile en yüksek hız rekorunu kırmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde bir Instagram paylaşımında eski rekorun sahibi Koenigsegg Agera RS’e saygı göndermesi yapıldı. Daha sonra bu rekor bir diğer Koenigsegg modeli olan Regera tarafından kırılmıştı. Koenigsegg’e tek gerçek cevabı veren ise ezeli rakibi Bugatti olmuştu. Bugatti Chiron Super Sport 300+ isimli model hayal sınır olan 300mph’yi geçmeyi başarmıştı. İddialara göre Koenigsegg bu rekoru geri almak için çalışmalara başlamış. Şirketten gelen bilgilere göre Jesko Absolut bu rekoru tekrardan Koenigsegg’e getirmek için mücadele edecek.

Jesko Absolut’un geliştirilme nedeni de buydu elbette. Tekrardan son hız rekorunu Koenigsegg’e getirmek. Jesko Absolut’un 2020’de Cenevre Otomobil Fuarı’nda piyasaya sürülmesi üzerine patron Christian von Koenigsegg şunları söylemişti: “Bu şimdiye kadar yapılmış en hızlı Koenigsegg ve şirket asla daha hızlı bir seri üretim yol arabası yapmaya çalışmayacak.”

Jesko Absolut’un silüeti, düşük sürtünmeli, uzun kuyruklu gövdesi sayesinde bu rekor denemesinde önemli bir rol oynayacak. Kapalı jant tasarımı, daha alçak yükseklik ve tamamen kapalı ön hava kanalları, 0,278Cd’lik sürtünme katsayısı elde edilmesinde anahtar noktalar oldu.

Jesko Absolut’un motorunu hatırlamak gerekirse E85 yakıtı ile çalıştığında 1.600 beygir güç üretiyor. Bu muhteşem güç çift turbo bir V8 makineden alınıyor.

Christian von Koenigsegg, otomobilin lansmanında “Simülasyonlar Jesko Absolut’un 500 km/h veya 310mph hedefimizi aşacağını söylüyor” dedi. “Bu rekor denemesinde sınır lastikler, konum ve akıl sağlığıdır. Gerçekten ne kadar hızlı gidebileceğini, nasıl ve nerede görebileceğimizi araştırıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!