Lamborghini Huracan yarış otomobiline üçüncü versiyon: GT3 EVO2

Lamborghini Huracan yarış otomobiline üçüncü versiyon: GT3 EVO2

Lamborghini Squadra Corse, Huracán bazlı GT3 yarış otomobilinin üçüncü neslini tanıttı. Yeni Lamborghini Huracan GT3 EVO2 aerodinamik iyileştirmeler, frenler, motor emme sistemi ve güvenliğe odaklanan bir dizi modifikasyonla pistte daha da yetenekli hale gelmiş.

Yarış otomobili, bu konuda karar mercii olan FIA 2022 teknik düzenlemelerine uyacak şekilde güncellendi. Görsel olarak, arka kanat ve tavandaki altıgen hava girişi dahil olmak üzere yol versiyonu Huracán STO’dan bir avuç aero bileşenini ödünç alıyor. Bu yeni hava girişinin, eski yan hava girişlerine kıyasla motor bölmesinde havayı daha verimli bir şekilde yönlendirdiği iddia ediliyor. Tamamen karbon fiberden yapılmış karoserde ayrıca yeni ayırıcılar ve revize edilmiş bir difüzör bulunuyor. Alt gövde, önceki modele kıyasla daha fazla yere basma kuvvetine katkıda bulunan Zylon elyafla kaplanmıştır.

Devasa ve aynı zamanda ayarlanabilir arka kanat, STO’dan ilham alan alüminyum alaşımlı sütunlara monte edilmiş ve pleksiglas yan camlar karbon fiber kapı panellerine sabitlenmiş. İçerideyse güvenlik kafesi, güvenliği artıran iki ek arka direk ve karbon-Kevlar’dan yapılmış petek yan panellerle yeniden tasarlanmış.

Gücü arka tekerleklere gönderen atmosferik V10 motor, titanyum valflere sahip, elektronik 10 gaz kelebeği gövdesi ile güncellendi. Lamborghini, tüm hava emiş sisteminin motora dört vidayla sabitlendiğini ve sadece Essenza SCV12’de kullanılan tasarımın kopyalandığını, bu sayede bakım ve onarımın çok daha kolay hale geldiğini söylüyor. Son olarak güncellenen fren sistemi, özel çekiş kontrolü ve ABS sistemleriyle birleştirilmiş yeni kaliperler ve balataları kapsıyor.

Huracan GT3 EVO2’nin teslimatlarının 2022’nin ikinci yarısında başlaması bekleniyor. Çoğu yarış otomobilinde olduğu gibi, ikinci nesil Huracan GT3 EVO sahipleri, sunulan hazır kiti monte ederek otomobillerini EVO2 spesifikasyonuna yükseltebilecekler. EVO2 ise piste ilk kez 2023 Daytona 24 Saat yarışında çıkacak.

İlk Huracán GT3 2014’te tanıtıldı, ardından 2018’de GT3 EVO aldı. Şimdi de onun yerini GT3 EVO2 alıyor. Bahsi geçen modeller altı sezonda toplamda 40’tan fazla uluslararası şampiyonluk kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!