Mansory’den G Serisi’ne Ters Açılan Kapılar

Mansory’den G Serisi’ne Ters Açılan Kapılar

Rolls-Royce modellerinin öne çıkan özelliklerinden biri de ters açılan kapılar, araca zarif bir giriş çıkış yolu olarak karşımıza çıkıyor. Mansory sayesinde Mercedes G-Serisi sahipleri, AMG markalı bir G63 performans amiral gemisi veya herhangi bir normal veya zırhlı G-Serisi kullanıyor olsalar da, artık bu özelliğin keyfini çıkarabilecekler.

Modifiye şirketi, Birleşik Arap Emirlikleri için özel olarak hazırlanmış bir G63’ün arkadan menteşeli kapılarını gösterdi. Aslında bu model geçen yıl Mansory’nin Dubai showroom’unun açılışı sırasında ön gösterimi yapılmıştı ama o zamanlar kimse fark etmemişti. Gövde, geniş çamurluklar ve 23 inçlik devasa dövme jantların etrafındaki çıkıntılı karbon fiber aero bileşenleri tarafından dikkatimizden kaçtığını tahmin ediyoruz.

Böyle bir dönüşüm göründüğü kadar kolay değil, çünkü diğer tarafa açılabilmesi için kapıların yeniden tasarlanması gerekir. Kapılar ve bagaj kapıları, ayrıntılara ve hassasiyete büyük özen gösterilmesi gerektiğinden, otomotiv endüstrisinde üretilmesi en zor şeyler arasındadır. Mansory, kapı kollarının konumunu değiştirmenin yanı sıra, menteşeleri ve artık B sütununa kilitlenen kapı açma/kapama mekanizmasını da değiştirmek zorunda kaldı.

Mansory’ye göre bu modifikasyon, arka koltuklara daha da kolay erişim sağladığı için pratiklik avantajlarına sahip. Ters açılan kapılar, aslında atlı araba döneminden geliyor. Bu günlerde, tüm Rolls-Royce ailesinin yanı sıra modern otomobillerde nadiren kullanılmaktadırlar. Geçmişten birkaç dikkate değer istisna, Mazda RX-8, Opel Meriva, Toyota FJ Cruiser, BMW i3 ve daha yakın zamanda Fiat 500 3+1 (yalnızca yolcu tarafında olsa da) modellerinde de benzer kullanım karşımıza çıkmıştı.

Bir G-Serisi’ne arkadan menteşeli kapılar eklemenin maliyetini bilmiyoruz, ancak Mansory kataloğuna bakılırsa, muhtemelen ucuz olmayacak. Aynısı, görseldeki örneğin abartılı bodykit ve yeniden kaplanmış iç kısmı için de geçerlidir. Tüm bu özellikler, G63’ün çift turbo 4.0 litrelik V8’inin korkunç 888 hp (662 kW / 900 PS) güç üretmesini sağlayan kapsamlı performans yükseltmeleriyle birleştirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!