Merakla beklenen 911 GT3 tanıtıldı

Merakla beklenen 911 GT3 tanıtıldı

İşte karşımızda, yılın en çok beklenen spor otomobillerinden biri olan yepyeni Porsche 911 GT3. Porsche, uzun zamandır kamufle edilmiş test otomobillerinin yarış pistlerinde ve halka açık yollarda test edilmesinin ardından 992 bazlı GT3’ü nihayet ortaya çıkardı.

Önce manşet rakamlarını aradan çıkaralım; Porsche 911 GT3, 9.000 dev / dak’ya kadar devir çevirebilen, 510 hp ve 469 Nm üretebilen, atmosferik 4 litrelik boxer motora sahip. Bu motor, yeni 911 GT3 Cup yarış arabasında bulunan ile hemen hemen aynı ve altı bağımsız gaz kelebeği gövdesi sayesinde “son derece keskin gaz tepkisi” sunduğu iddia ediliyor.

Yeni GT3, 320 km/sa azami hızıyla önceki 911 GT3 RS modelinden daha hızlanmış olarak karşımıza çıkıyor sadece 3,4 saniyede sıfırdan 100 km/sa hıza ulaşıyor. Standart olarak, her GT3 yedi ileri çift kavramalı PDK şanzıman ile donatılacak, ancak altı ileri manuel hala opsiyonel bir seçenek olacak.

Porsche tarafından geliştirilen tüm spor otomobiller için geleneksel bir lokasyon olan Nuerburgring-Nordschleife pistinde test edilen Yeni 911 GT3, bir önceki versiyonundan 17 saniye daha kısa bir sürede turu tamamlayarak daha iyi bir derece elde etti. Test pilotu Lars Kern, 20,8 kilometrelik turu 6:59.927 dakikada tamamlarken, daha önce kıstas olarak kullanılan 20,6 kilometrelik kısa pisti ise 6:55.2 dakikada tamaladı.

Porsche, “normal” konumda bile, yeni Porsche 911 GT3’ün aero kitinin, yerini aldığı modelden yüzde 50’ye kadar daha fazla basma kuvveti ürettiğini iddia ediyor. Halka açık yollarda kullanılması amaçlanmayan “performans” konumuna geçildiğinde, bu kuvvet yaklaşık yüzde 150’ye kadar artıyor ki bu açıkçası çılgın bir rakam.

Yeni 911 GT3’ün en önemli özelliklerinden biri dış görünümün altında bulunabilir; 992 şasisi, Porsche’nin ön iz genişliğini yaklaşık 5 cm uzatmasına izin verirken, ayrıca ilk kez yeni bir çift salıncaklı ön aks var. Genel olarak, yeni 911 GT3’teki süspansiyon, mevcut 911 Carrera modelleriyle herhangi bir parçayı paylaşmıyor.

Porsche, daha büyük 992 platformuna geçmesine rağmen, yeni 911 GT3’ün önceki modelle neredeyse aynı ağırlıkta olmayı başardığını söylüyor. Altı ileri manuel şanzımanlı modeller 1,418 kg ağırlığa sahipken, PDK’ya sahip olanlar 1,435 kg ile biraz daha ağırdır.

Karbon fiber takviyeli ön kaput, hafifletilmiş camlar, optimize edilmiş fren diskleri ve dövme hafif alaşım jantlar ağırlık bakımında önemli avantajlar sunuyor. Hafifletilmiş spor egzoz sistemi de, ağırlığı azaltan bir başka yenilik. Ayrıca elektrikli ayara sahip egzoz kanatları, son derece heyecan verici bir ses deneyimi yaşatıyor. 911 GT3’ün ortalama yakıt tüketimi değeri 6-ileri vitesli manuel şanzıman ile 13,3 litre/100 km, PDK ile ise 12,4 litre/100 km. 

Yarış genleri, yeni 911 GT3’ün neredeyse tüm ayrıntılarında göz önüne seriliyor. 10.000 devire kadar ulaşan merkezi devir göstergesinin solunda ve sağında bulunan dijital ekranlar tek tuşla lastik basınç göstergesi, yağ basıncı, yağ sıcaklığı, yakıt deposu seviyesi ve su sıcaklığı gibi bilgileri gösteriyor. Ayrıca, devir göstergesinin solunda ve sağında renkli çubuklara sahip görsel bir vites değiştirme asistanı ve vites lambası yer alıyor.

Özellikle Porsche GT modelleri için müşteriler, giderek daha fazla özelleştirilmiş ekipman talebinde bulunuyor. Bu nedenle, Porsche Exclusive Manufaktur ile yeni 911 GT3 için de açıkta kalan karbon fiberden yapılmış hafifletilmiş tavan gibi özgün seçenekler de sunuluyor. 

Yeni Porsche 911 GT3’ün bu yılın sonbaharında yollara çıkması bekleniyor. Fiyat detayları lansmana yakın bir zamanda duyurulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!