Merakla beklenen AUDI e-tron GT tanıtıldı

Merakla beklenen AUDI e-tron GT tanıtıldı

Audi, genişleyen elektrikli ailesinin en yeni üyesini tanıttı. E-tron GT, şüphesiz yıllardır gördüğümüz en çarpıcı Audi tasarımlarından biri ve hem fiyatlandırma hem de yeni teknolojiler bakımından lüks otomobil üreticisinin model hiyerarşisinin en tepesinde konumlanacak.

E-tron GT ile hem Tesla Model S hem de Porsche Taycan’a rakip olmayı hedeflediği için Audi, günlük kullanılabilirliği spor performansıyla dengelemeyi hedefliyor. Gövdesinin altındaysa Taycan ile Porsche tarafından tasarlanan VW Group’un üst düzey J1 platformunu paylaşmakta.

Lansmanından itibaren normal ve yüksek performanslı RS olmak üzere iki model sunulacak. RS, Audi’nin en güçlü üretim otomobillerinden biri olacak. Her iki versiyonda da, performansa yardımcı olmak için iki vitesli bir şanzımana sahip çift motorlu elektrikli bir güç ünitesi bulunacak. Daha yüksek şarj hızlarına izin veren Audi’nin yeni 800V elektrik mimarisini yer alırken, 86 kWh pil spesifikasyonunda 500 kilometrenin biraz altında menzil sunacak. Tanıdık geldi mi?

Adından da anlaşılacağı gibi, e-tron GT her şeyden önce bir Grand Tourer olarak tasarlandı. Pratiklik, Audi’nin sunumlarında defalarca vurguladığı bir kavramdı. Alçak, geniş tavan çizgisine rağmen Audi, e-tron GT’nin geniş baş mesafesi ile dört kişinin konforlu bir şekilde oturabileceğini iddia ediyor. Bu arada, 405 litrelik bir bagaj var ve ön tarafta da 85 litrelik bir alan var.

Audi e-tron GT, deri içermeyen iç mekan seçeneğinin yanı sıra geri dönüştürülmüş PET şişelerle sürdürülebilir şekilde üretilmiş koltuk seçeneğine sahip. E-tron GT’nin iç tasarımından sorumlu ekip üyesi Markus Däsch, “Ekip olarak performans ve konforu birleştiren bir Gran Turismo yarattık” diyor.

Audi’nin spor otomobile benzer bir deneyim yaratma hedefine ulaşmak için, oturma pozisyonu olabildiğinde düşük tutulmuş. Tabanda girintili ve düz şekilde konumlandırılan bataryalar sayesinde bu mümkün kılınmış.

Audi, e-tron GT’nin dış tasarımının, tasarımcılar ve aerodinamikçiler arasında yaratılan sinerjiden büyük ölçüde etkilendiğini iddia ediyor. Aerodinamik / Aeroakustik Geliştirme Başkanı Moni Islam, “e-tron GT örneğinde, aerodinamik ve aeroakustik çalışmalarına üretime başlamadan 38 ay önce başladık” diyor.

Audi, e-tron GT’nin 0,24 rakamıyla marka geçmişindeki en düşük sürtünme katsayılarından birine ulaştığını iddia ediyor. İşlevsel hava perdeleri gibi özellikler, havayı öndeki hava tekerlekleri etrafına yönlendirmeye yardımcı olur. Bu arada hava girişleri, arka rüzgarlık ve süspansiyon gibi aktif aerodinamik parçaların, e-tron GT’nin menziline tahmini 30 km katkı sağladığı söyleniyor.

Giriş seviyesi Audi e-tron GT quattro, 476 hp ve 630 Nm torka sahip birleşik güç çıkışına sahipken, RS e-tron GT 598 hp ve 830 Nm ile daha yüksek bir çıkış gücüne sahiptir.

Hem e-tron GT Quattro hem de RS e-tron GT, her aks için bir motor bulunan çift motor kurulumuna sahiptir. 175Kwh ön motor ikisi arasında paylaşılırken, 335 Kwh ile RS’in arka motorun çıkışı Quattro’nun 320 Kwh’sine göre daha yüksektir.

Her iki konfigürasyonda da iki vitesli bir şanzıman bulunur. Ayrıca 2,5 saniyelik bir “aşırı hızlanma” modu sunulmakta. RS e-tron, maksimum 250 km/s hıza çıkarken 3.3 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkabiliyor. Standart modelin son hızı 245 km/s olarak belirtilirken 0-100 süresi 3.9 saniye.

E-tron GT’de bu verileri yol tutuşla desteklemek adına arka tekerlekleri düşük hızlarda ters yönde ve 50 km/s’nin üzerindeki hızlarda aynı yönde çeviren isteğe bağlı dört tekerlekten yönlendirme sistemi ile de sunulacak. E-tron GT Quattro standart olarak kilitlemeli mekanik diferansiyel ile birlikte gelirken, RS e-tron GT’de standart olan kontrol edilebilir arka diferansiyel kilidi baz modelde isteğe bağlı olarak sunulacak.

Gelelim en merak edilen konuya: Lityum iyon pil, e-tron GT’nin hem RS hem de quattro modellerinde aynı. Her biri on iki hücreden oluşan 33 hücre modülünü entegre eden 86 kWh (93 kWh brüt) bir pil paketidir.

Arka bölümde geniş bir girintiye sahip alt seviyeyi oluşturan otuz modül, arka yolcuların ayakları için alan yaratıyor. Bu düzen aynı zamanda çok alçak ağırlık merkezine de katkıda bulunuyor. Porsche Taycan’da olduğu gibi, yeni 800V elektrik mimarisi sayesinde, e-tron GT, DC hızlı şarj cihazları kullanarak endüstri standardı 270 kW’da şarj etmeye izin veriyor. Bu, bataryasını sadece 22,5 dakikada% 5-80 oranında doldurmasına olanak tanır. Bu rakam şu anda herhangi bir EV için mevcut olan en hızlı şarj oranları arasında. Yani, sadece beş dakika içinde 100 km yol kat etmeye yetecek kadar şarj etmesini sağlar.

E-tron GT, her iki tarafın çamurluklarında, ön tekerleklerin arkasında bulunan iki şarj portuna sahiptir. Her iki şarj portu da AC şarjına izin verirken sadece yolcu tarafı DC hızlı şarjı destekler. Evden şarj için, e-tron GT standart olarak 11 kW AC ile dolabilir. Bu da boş bir pili gece boyunca şarj etmesine olanak tanır. Evde kullanım için opsiyonel 22 kW şarj cihazı da sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!