Milyon Dolarlık boyalı Bugattı’nin işçilik detayları

Milyon Dolarlık boyalı Bugattı’nin işçilik detayları

Üretilecek 40 Bugatti Divo’dan birine sahip olmak başlı başına oldukça özel bir deneyim olmalı, ancak bu özel Divo’ya sahip olmak diğerlerini sıradanlaştırabilir.

Bu yılın başlarında, çok özel bir Bugatti Divo sahibine teslim edildi. Lady Bug adı verilen otomobil, önden arkaya, gövdenin her yerinde elmas formlarına sahip iki tonlu, kontrast bir boya sergiliyordu. O zamanki haberlerde, yalnızca özel boya üzerinde 1 milyon dolarlık bir fiyat etiketinden bahsediliyordu; bu, Divo’nun opsiyonlar öncesindeki 5 milyon Euro’luk “baz” fiyat etiketi göz önüne alındığında olası görünüyordu.

Bugatti şimdi bu çok özel ve çok zorlu işçiliğin arkasındaki süreci detaylandırdı. Lady Bug, Divo’nun 2018’de Pebble Beach’teki galasından hemen sonra, dünyada tek bir kombinasyonda üretilip üretilmeyeceğini sormak için arayan ABD’li bir araba koleksiyoncusu için hazırlandı.

Dünyada tek olacak bu otomobil, metalik tonlara zıt bir “geometrik-dinamik algoritmik geçiş formu” dahil etmeliydi. Müşteriyle yapılan görüşmelerin ardından, “Müşteriye Özel Kırmızı” ve “Grafit” olmak üzere iki özel renk tonu oluşturuldu ve tahmin edeceğiniz üzere, sürecin daha kolay kısmı buydu.

Müşteri, Divo’nun gövdesinin her yerinde elmas şekiller istedi ve bu teoride kolay gibi görünse de, elmas desenini Divo’nun karmaşık gövdesine aktarmanın ne kadar zor olduğu ortaya çıktı. Test aşaması için en az iki Bugatti kullanıldı ve bu aşamaya da, bozulma, kırışma veya katlanma olmadan uygulamayı planlamak için bilgisayar üzerinde aylarca çalıştıktan sonra gelindi.

Tasarımcılar CAD modelini gerçeklikle eşleştirebildiklerinde, elmaslar filme ve ardından Divo’ya aktarıldı. “Grafit” boya ve vernik uygulanmadan önce, 1.600 şeklin her birinin elle kontrol edilmesi, yeniden şekillendirilmesi veya yeniden düzenlenmesi gerekiyordu. Sonunda, boya zımparalandı, düzleştirildi, yeniden kontrol edildi, rötuşlandı ve ardından bir kez daha zımparalandı. Her seferinde deseni bozmamak veya başka bir şekilde zarar vermemek için büyük bir özen gösterilerek…

Süreç o kadar karmaşık ve zorluydu ki Bugatti bile havlu atmaya yaklaşmış. Bugatti Boya & Trim Şefi Jorg Grumer, “Elmasları uygulamaya yönelik sayısız başarısız fikir ve denemeden sonra vazgeçmeye ve “müşterinin talebini karşılayamayız” demeye çok yaklaştık,” diyor. “Ancak, asla pes etmememiz gerektiğine ve en önemli motivasyonumuzun her zaman imkansızı müşteri için mümkün kılmak olması gerektiğine olan derin inancımız sayesinde başardık.”

Bugatti, Lady Bug’a diğer kişisel dokunuşların da dahil olduğunu söylüyor, ancak bunlardan hiç bahsetmiyor.

Sonunda, müşteri Divo’suna hayran kaldı. Sahibi, “Teslimatta kesinlikle bayılacak gibi oldum,” diyor. “Lady Bug’ın yapımında Bugatti tasarım ekibiyle çalışmak, yalnızca türünün tek örneği olan tasarımın kusursuz bir şekilde uygulanmasından, final aşamasına kadar yer alan her seviyedeki adanmışlığı olağanüstü bir deneyimdi. Araç sadece gerçek bir şaheser ve sanat eseri değil, aynı zamanda koleksiyonumun bugüne kadarki en karmaşık ve en iyi geliştirilmiş aracı. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!