Volvo yeni Recharged modeli C40’ı tanıttı

Volvo yeni Recharged modeli C40’ı tanıttı

2030 yılına kadar tamamen elektrikli hale geleceğini duyuran Volvo, ikinci EV’si olan C40 Recharge’ın ön izlemesini paylaştı. C30 ile hiçbir ortak yanı olmayan coupe tarzı bir crossover olan C40 Recharge, Volvo’nun tüm araç satışlarını çevrimiçi hale getirme operasyonun da başlangıcı olma özelliği taşıyor.

Esasen XC40 Recharge’ın daha zarif, coupe crossover versiyonu olan C40 Recharge, dıştan oldukça farklı görünüyor. Elbette, “Thor’un Çekici” farları, oyulmuş yan eşikler ve pervane tarzı jantlar gibi ortak Volvo tasarım ipuçlarını paylaşıyor, ancak bunun marka için tamamen yeni bir yaklaşım olduğunu da söyleyebiliriz.

Diğer tüm SUV’lar artık kutulu tasarımlara sahip olsa da C40 Recharge, BMW X4’ü anımsatan şık, coupe tarzı bir tavan çizgisine sahip. Crossover ayrıca daha şık farlara ve burnun önünde daha fazla dışarı çıkan kapalı bir ızgaraya sahip. Tampon açıkça XC40’ı anımsatıyor, ancak dikey, daha sportif görünümlü havalandırma delikleri orta ızgarayı çevreliyor.

Yeni coupe tarzı silüete rağmen Volvo, marka imzası haline gelmiş D sütunlarına taşan stop lambası tasarımından vazgeçmedi. Yine de bu modelde çok daha inceler ve bagaj kapağına kadar uzanan C şeklindeki alt bölüm daha şık tasarlanmış. Arka camın altında küçük bir spoyler bulunurken, bagaj kapağının üstüne yerleştirilen ek bir anatomik spoyler de sportif arka tarafı tamamlıyor.

Dış kısım bu otomobile özgü olsa da, iç kısım XC40 Recharge ile aynı. Ama bu aslında iyi bir haber. XC40 yalnızca göründüğü kadar taze görünmekle kalmıyor, aynı zamanda Google ile ortak geliştirilen Android destekli bilgi-eğlence sistemi ve kablosuz yazılım güncelleme özelliği gibi en son teknolojileri de içeriyor. Kabin deri içermiyor, bunun yerine daha sürdürülebilir çeşitli kumaşlar ve sentetik deriler sunuluyor.

C40 Recharge, dört tekerlekten çekiş için her iki aksta bulunan eletrik motorlarını ve 78 kWh kapasiteli bataryayı barındırıyor. Henüz güç hakkında bir kelime yok, ancak 408 hp ve 660 Nm torka sahip XC40 Recharge’a benzemeli. Volvo, C40’ın sadece 4,9 saniyede 100 km / saate çıktığını söylüyor.

Volvo, C40 Recharge’ın tam şarjla WLTP standartlarında 420 km ve EPA standartlarında 338 km kat edebileceğini tahmin ediyor. Yine de İsveçli şirket, kablosuz yazılım güncellemeleriyle bu rakamın zamanla artacağını da belirtiyor.

C40 Recharge bu sonbaharda üretime girecek, bu nedenle bayilere ulaşması altı ay kadar sürecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!