M’in en güçlüsü: BMW M5 CS

M’in en güçlüsü: BMW M5 CS

Sınırlı sayıdaki bu özel üretim modeli, dört kişiye olağanüstü bir sürüş deneyimi yaşatmayı hedefliyor. 635 hp gücündeki 4,4 litrelik V8 motor, başlıktan da anlaşılacağı gibi BMW M5 CS’i BMW M tarihinin en güçlü otomobili yapıyor. Standart M5’teki gibi M xDrive dört tekerlekten çekiş sistemi bulunan otomobilde saf arkadan çekiş için 2WD modu da sunuluyor. Kaputun altında da M5 Competition’a göre 10 hp’lik bir artış söz konusu.

0-100 Hızlanmasıysa M5 Competition’dan 0,3 saniye daha hızlı olacak şekilde 3 saniye sürüyor. Açıkçası burası biraz hayal kırıklığı oldu. Tamam kabul 0.3 saniye bile süper bir iyileştirme ama gücü biraz daha arttırıp 3 saniyenin altına inmeleri daha süper olmaz mıydı?

0.3 Saniyelik iyileşmeyi 10 hp’cik güçle elde etmeleri mümkün değil. Bunun için BMW, CFRP dış panellerden ve dört adet karbon fiber yarış koltuklarından elde edilen büyük tasarrufla, standart Competition’dan 70 kg daha atmayı başarmış. Bu arada evet, M5 CS kesinlikle dört kişilik.

M5 CS, 7 mm alçaltılan sürüş yüksekliği, yeniden ayarlanmış süspansiyon bağlantıları, kendine özgü motor kulakları, M8 Gran Coupé’den yarış tipi yağ haznesi ve amortisörler sayesinde sadece hızlanmada değil, virajlarda da daha fazlasını vaat ediyor. BMW, bunların gelişmiş “limit dahilinde” kullanıma izin verdiğini söylüyor. Durmak için karbon seramik frenler ise standart donanımda.

Tüm CS’ler, burada gördüğünüz “Gold Bronze” renkli süslemelere ve 20 inçlik aynı renkteki jantlara sahip. Yeşil renk ise (bence) muhteşem! Daha da muhteşemiyse yarış otomobillere gönderme yapan sarı renkli gündüz sürüş aydınlatmaları. BMW aslında pist performansını ne kadar ciddiye aldığını bu şekilde ifade ediyor.

Kabindeyse bolca karbon fiber ve Alcantara kullanımı haricinde torpido panelindeki CS logosu dikkat çekiyor. Dört kişilik kokpitte arka koltukların arasını da küçük bir saklama alanıyla doldurmuşlar. Yine son derece güzel tasarıma sahip yarış koltuklarında da karbon fiber bolca kullanılmış. Koltuklarla ilgili daha dikkat çekici olan şey kafalık kısmında Nürburgring pistinin işlenmiş olması. Akıllara direk “rekor mu geliyor?” sorusunu getiren bu detayın amacını umuyoruz ki yakında öğrenebiliriz.

Mart ayında teslimatları başlayacak otomobilin neler yapabileceğini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!