Renault 5, retro tarzı ve elektrikli güç ünitesiyle dönüş yapıyor

Renault 5, retro tarzı ve elektrikli güç ünitesiyle dönüş yapıyor

Elektrikli “5” hatchback ile ikonik bir ismi yeniden canlandıran Renault, gelecek EV’sinin üretimini de orijinal Renault 5’in üretildiği tesiste gerçekleştirmeye karar verdi.

Konseptin tanıtımı sırasında Renault Grubu patronu Luca de Meo, üretim versiyonu Fransa’da üretmeyi hedeflediklerini söyledi. Autocar’a göre şirket başkanı Jean-Dominique Senard, söz konusu tesisin kuzey Fransa’daki mevcut Douai fabrikası olacağını şimdiden doğrulamış.

Fransız televizyon kanalı BFM Business ile konuşurken “Bu konuda ısrarcıyız, bunu gerçekleştireceğiz” dedi. Sözlerinin devamından fabrikaları tam kapasite kullanma konusunda da ne kadar kararlı olduklarını dile getirdi.

Senard ayrıca Grubun Fransa’da, çoğu kuzeyde olmak üzere yılda 400.000 EV üretmek istediğini, ancak böyle bir başarının yakınlarda bir pil fabrikası inşa etmeye bağlı olacağını söyledi.

Megane eVision

İlk model, Renault Megane eVision konseptinin CMF-EV platformunu temel alacak bir üretim versiyonu olacak. 2022’de satışa çıkacak ve bir yıl sonra CMF-B platformunun elektrikli bir versiyonunu kullanacak olan Renault 5 EV gelecek. Renault 5’in eski günlerdeki gibi daha sportif bir Alpine versiyonu olacağı da söyleniyor.

Orijinal Renault 5’e kısaca değinecek olursak, 1974’ten 1981’e kadar Douai fabrikasında üretildi. Aynı tesiste ayrıca Renault 14, Fuego, Renault 9, 11, 21, 19 ve daha sonra Megane da üretildi. Şu anda fabrikanın yaklaşık 3.000 çalışanı Talisman, Scenic ve Espace modellerini üretiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!