Muscle Car’lar elektriğe teslim oluyor

Muscle Car’lar elektriğe teslim oluyor

Kaputunun altında 426 HEMI bulunan iki kapılı bir hardtop yerine Charger, 2006’da Mercedes-Benz bağlarına sahip dört kapılı bir sedan ve Ram 1500 ile paylaşılan 5,7 litrelik bir HEMI kullanılarak yeniden canlandırılmıştı. Challenger da geri döndü ve yıllar geçtikçe, her ikisi de FCA’nın Hellcat adını verdiği 6.2 litrelik bir V8 ile güçlenerek yükseldi.

Fiat Chrysler Automobiles’in, Stellantis’i oluşturmak için Groupe PSA ile birleşmesinden çok önce, Charger ve Challenger eskiyen temelleri nedeniyle eleştirilerle karşılaştılar. LX araç mimarisi, Hellcat’in piyasaya sürülmesiyle 2015 model yılı için bir kez yeniden tasarlandı fakat bu bile “muscle car” kavramının devam edebilmesi için yeterli değil gibi görünüyor.

2018’de merhum Sergio Marchionne, Dodge ailesinin Alfa Romeo Giulia’nın Giorgio platformuna geçmeyeceğini, çünkü Amerikan muscle arabaları ve Avrupa spor sedanlarının birbirinden farklı yaratıklar olduğunu belirtmişti. Haksız değil tabi, ama o zamandan beri pek çok şey değişmiş olabilir.

Miadı dolan modellerin yepyeni tasarımlı yeni nesilleri en erken 2024’te gelecek. Kaputun altına bakacak olursak da itici çubuklu HEMI V8 ailesinde köklü bir değişiklik olacak. Hafif hibrit eTorque sisteminin eklenmesinin ardından 5,7, 6,4 ve 6,2 litrelik motorlara bir sonraki müdahalede daha büyük bir elektrik motoru yer alacak.

Fiat Chrysler Automobiles, Alman tedarikçinin haberlerine göre Temmuz 2019’da ZF Friedrichshafen’den çok sayıda hibritleştirilmiş şanzıman sipariş etti. Bu sipariş listesindeki sekiz vitesli şanzımanlar, geleneksel hibrit, hafif hibrit ve şarj edilebilir hibrit uygulamalarıyla uyumlu. En dikkat çekici olanıysa, 215 hp güç ve 450 Nm tork üreten P2 konfigürasyonundaki 8HP80PH şanzıman.

Muscle Cars & Trucks’a konuşan satış operasyonları başkanı Matt McAlear, mevcut Charger ve Challenger’ı bir “bekarlığa veda partisi” olarak tanımlıyor. “Bu son direniş. Herkes elektrifikasyonun geldiğini biliyor ve söz konusu Dodge olduğunda biz muscle car’ı yeniden icat edeceğiz ”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!