Porsche ve TAG Heuer’den yeni iş birliği

Porsche ve TAG Heuer’den yeni iş birliği

Porsche ve TAG Heuer arasında imzalanan stratejik iş birliği anlaşması kapsamında iki üretici de spor müsabakalarında ve ürünlerin geliştirilmesi konusunda ortaklaşa hareket edecekler. Ortaklar, birlikteliklerinin ilk adımı olarak, yeni bir saat olan TAG Heuer Carrera Porsche       Chronograph’ı tanıttı.

Yarım asırdan fazla bir süredir hikayeleri kesişen iki şirketin mirasları da benzerlik gösteriyor. Edouard Heuer ve Ferdinand Porsche, birçok alanda birçok konu özelinde öncülerdi. Heuer, ürettiği ilk kronograf ile, Porsche ise tekerlek içi yeni bir elektrikli motorla, 11 yıl arayla ödül kazandı: Heuer, 1889’da onurlandırıldı, bu yeniliğe sahip ilk Lohner-Porsche Electromobil, 1900’de Paris’teki fuarda sergilendi.

 Günümüz ortaklığının gerçek mihenk taşları ise, markaların kurucularının ikinci nesilleri oldu. Ferdinand Porsche’nin oğlu Ferdinand Anton Ernst ya da bilinen adıyla “Ferry”, babasının mühendislik ofisine 1931 yılında 22 yaşındayken katıldı ve 1948 yılında ailenin adını taşıyan otomobil markasını kurdu. Birkaç yıl içinde, Porsche adı, 1954 Carrera Panamericana yarışında alınan şampiyonluk da dahil olmak üzere, tüm dünyadaki pist yarışlarıyla özdeşleşmeye başladı. Şu andaki en güçlü spor otomobilinin motorunun ‘Carrera’ olarak adlandırılması da bu başarıların onuruna yapılmıştır. 

 Edouard Heuer’in büyük torunu Jack ise, ailesinin şirketine onlarca yıl liderlik etti ve 1963 yılında, ilk Heuer Carrera kronografını yarattı. Jack Heuer, ilk kare çehreli, suya dayanıklı otomatik kronograf saati olan Heuer Monaco’nun geliştirilmesinden de sorumluydu. Bu model, hem Monaco Grand Prix yarışıyla, hem de Porsche’nin 911 modeliyle, 1968’den 1970’e kadar peş peşe üç yılda kazandığı, Prensliğin ünlü Monte Carlo Rallisi’yle hatırlanıyor. 

Heuer, TAG Group’a satışı ile 1980’lerin ortasında TAG Heuer oldu. Şu anda, Porsche ve TAG Heuer, McLaren ekibinin peş peşe üç F1 dünya şampiyonluğu kazanmasını sağlayan TAG Turbo Motorunu ortaklaşa geliştirdi ve üretti: 1984’te Niki Lauda ile, 1985 ve 1986’da Alain Prost ile. 1999’da Porsche ve TAG Heuer arasındaki ilişki Porsche Carrera Kupası ve Süper Kupa yarışmalarından beri daha da güçlendi, bunları Dünya Dayanıklılık Şampiyonası takip etti. Porsche, 2019’da unvan ve zamanlama ortağı olarak TAG Heuer ile kendi Formula E takımını oluşturdu, bu da daha güçlü ve geniş kapsamlı bir iş birliğinin başlangıcı oldu. 

İkinci yılında, TAG Heuer Porsche Formula-E takımı artık Dünya Şampiyonası için mücadele edecek. Porsche’nin tamamen elektrikli yarış otomobili 99X Electric’in direksiyonunun başında, pilotlar André Lotterer ve yeni takım arkadaşı Pascal Wehrlein olacak. Porsche, dayanıklılık organizasyonlarında uzun zamandır fark yaratıyor ve GT Takımı, TAG Heuer ile birlikte yaklaşan FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’na (WEC) hazır. Dönüm noktası yılı, dünya çapında tek marka kupa serisi olan Porsche Carrera Cup’ın on versiyonunda bir dizi ortaklığı da kapsayacak. 

 Gerçek yarışların yanı sıra TAG Heuer, Porsche TAG Heuer Esports Süper Kupası’nı destekleyerek sanal yarışlara da katılıyor. Bununla birlikte, saat markası, Porsche’nin “klasik” organizasyonlarında ve ralli yarışlarında küresel ortak olarak yer alıyor. 

 Üstelik her iki marka da tenis ve golfe olan güçlü tutkularını paylaşıyor. Ana tenis organizasyonu, Stuttgart’taki Porsche Tennis Grand Prix’dir. 1978’de başlayan bu organizasyona Porsche 2002’den bu yana destek veriyor. TAG Heuer, kendi kategorisinde defalarca en popüler turnuva olarak adlandırılan organizasyona, saat ve kronograflar için resmi bir ortak olarak eşlik edecek. Porsche, golfte 2015 yılından bu yana Avrupa genelinde en geleneksel turnuvalardan biri olan Porsche European Open’ın isim sponsoru. Bu yıl, TAG Heuer burada ilk kez ortak olarak yer alacak. 

The TAG Heuer Carrera Porsche Chronograph 

Porsche’nin hafızalarda yer eden yazısı çerçevede görülüyor ve özgün yazı tipi de endeksler için kullanılıyor. Aynı zamanda tarihi Heuer modellerini de anımsatan, kırmızı, siyah ve gri Porsche renkleri saatin her tarafına dahil edilmiş ve şeffaf kristal kutunun arkasındaki net ekranda, Porsche’nin ünlü direksiyon simidine duyulan aşkla yeniden tasarlanan salınımlı kütle bulunuyor. 

 Kadranda ise özellikle bu saat için yaratılan asfalt efekti yola olan tutkuyu ifade ediyor, rakamlar ise Porsche spor otomobillerinin göstergesine gönderme yapıyor. Saat, Porsche’nin iç mekanını da yansıtan, lüks deriden imal edilen yenilikçi dikişlere sahip yumuşak bir kayış veya modern yarış tasarımını yansıtan birbirine geçmeli bir bilezikle birlikte sunuluyor. Saatin merkezinde ise 80 saatlik etkileyici güç rezervi ile Caliber Heuer 02 üretim mekanizması yer alıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!