RING’İN EN HIZLI KOMPAKT OTOMOBİLİ AUDI RS3 OLDU

RING’İN EN HIZLI KOMPAKT OTOMOBİLİ AUDI RS3 OLDU

Audi RS 3 Sedan, sürücü Frank Stippler ile Nürburgring’de en hızlı kompakt üretim otomobil rekorunu 7:40.748 süre ile kırdı. Bu, önceki rekor sahibi Renault Megane RS Trophy-R’den (7:45.38) etkileyici bir 4.64 saniye daha hızlı, ancak eski rekor sahibi önden çekişli ve daha az güce sahipti.

Audi RS 3 sedana doğrudan rakip olan Mercedes-AMG CLA 45 S henüz resmi bir zaman kaydetmedi ancak A 45 S resmi olmayan bir zaman turunda daha yavaştı.

Bir hatırlatma olarak, beş silindirli turboşarjlı 2.5 litrelik motor, yedi kademeli çift debriyajlı S-tronic ile eşleşerek 394 hp güç ve 500 Nm tork üretiyor. Tüm bunlar sayesinde, 0’dan 100 km/s hıza 3,8 saniyede sınıfının lideri olarak çıkabiliyor ve 290 km/sa maksimum hıza sahip.

Tur zamanı Haziran ayında kaydedildi, ki bu da 19 Temmuz’da resmi olarak tanıtılan RS 3 Sedan’da yeşil kamuflaj kaplamaya olan ihtiyacın nedenini açıklıyor.

Rekor kıran RS 3, opsiyonel Pirelli P Zero Trofeo R semi slick lastikler, opsiyonel uyarlanabilir RS spor süspansiyon plus ve ön aksta yine opsiyonel 380 mm çapındaki seramik disk frenlerle donatılmış konfigürasyondaydı. RS Torque Splitter teknolojisi, her bir virajda hızlanmayı iyileştiren tur süresinde önemli bir rol oynadı.

Audi RS 3 Teknik Proje Lideri Marvin Schwätter şunları söyledi: “Tüm ekiple gurur duyuyorum. Herkes bu gün için çok çalıştı. Geliştirmeye başladığımızda, kompakt spor otomobilimizin Nordschleife’de gerçekten ne kadar hızlı olacağını bilmiyorduk. Ancak dayanıklılık testleri sırasında çok iyi zamanlara ulaşabileceğimizi ve yeni bir rekor kırabileceğimizi belirledik.”

Audi personeli, Rheinland-Pfalz’daki Nürburgring çevresini de kapsayan sel mağdurları için şirket tarafından altı haneli bir miktara para bağışlama sürecinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!