Rıvıan şarj istasyonlarını da yoldan çıkarıyor

Rıvıan şarj istasyonlarını da yoldan çıkarıyor

Rivian, Amerika Birleşik Devletleri’nin çeşitli bölgelerinde alışılmışın dışındaki şarj ağı planlarını duyurdu.

Rivian, eyaletler arası ve şehirler boyunca hızlı şarj cihazlarından oluşan bir ağ kurmanın yanı sıra, dağ bisikleti ve yürüyüş parkurları, kayak noktaları ve popüler kaya tırmanışı alanları gibi doğadaki çeşitli yerlerde de çok sayıda şarj cihazı kuracak.

Rivian’ın kurucusu ve CEO’su RJ Scaringe, yakın tarihli bir röportajda Tech Crunch’a “İlgi alanınıza bağlı olarak farklı yollar seçebileceğiniz bu özel olarak seçilmiş sürüş rotalarını esasen nasıl yaratabileceğiniz konusunda çok zaman harcadık. Yolculuğun ortasında bir mil, iki mil veya beş millik bir yürüyüş için durmak istiyorsanız, gitmek isteyeceğiniz bir rota ve hemen yanında bir şarj istasyonu var. “

Pek çok otomobil üreticisi ChargePoint, EVConnect, EVGo, Electrify America ve Greenlots gibi üçüncü taraf şarj hizmetleri ile ortaklık kurarken, Rivian tıpkı Tesla gibi kendi şarj ağını kuracak. Bu ağ, eyaletler arası hızlı şarj cihazlarını kapsarken geri kalan noktalarda daha yavaş şarj cihazları kullanılacak.

Scaringe ayrıca, Rivian’ın şarj ağı konusunda süreci tüm yönleriyle kontrol edebilmek adına tek başına ilerlemeye karar verdiğini de açıkladı.

“Buradaki zorluk, bu ağları tam olarak kontrol edemememiz, ödeme platformları, çalışma süresi, performans, şarj cihazı rezervasyon müsaitliği vs. Gerçekten kontrol etmiyoruz,” dedi. “Rivian Adventure Network ile bunun %100 kontrolüne sahibiz; hangi araçların şarj olduğunu veya nasıl şarj olduklarını, fiyatlarını öğrenebiliriz. Konumlar açısından gerçekten yaratıcı olabiliriz, ve bu sayede Rivian için çok özel ve benzersiz yerlere ulaşmamızı sağlayabilir.”

Rivian’ın modelleri, popülerlik kazanan uluslararası bir standart olan Kombine Şarj Sistemi (CCS) konektörlerini kullanır. Teorik olarak, bu, diğer CCS donanımlı araçların Rivian şarj istasyonlarını kullanabileceği anlamına geliyor, tabi yazılımla engellenmedikleri sürece.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!