Rodin, F1 otomobillerine kafa tutan FZERO’yu tanıttı

Rodin, F1 otomobillerine kafa tutan FZERO’yu tanıttı

Otomobil endüstrisinde yeni olmanın en büyük zorluğu, yaptığınız ilk ürünün olabildiğince etkileyici olmasını ve mümkün olduğunca çok kişiye hitap etmesini sağlamaktır. Bu sadece seri üretim otomobil üreticileri için değil, aynı zamanda niş araç üreticileri için de geçerlidir.

Kaçınızın Rodin adını duyduğundan, ya da duyup duymadığınızdan emin değiliz, ancak sürekli olarak piste gitmeyi sevenler için Rodin, F1’den ilham alan FZED açık tekerlekli aracını tanıttığından beri pist otomobili severlerin radarlarında. Yeni Zelanda merkezli şirket, ikinci modeli FZERO’nun üretimine başladığını ve 2023’te piyasaya sunulacağını duyurduğu için, bu insanlar, hemen hemen tüm yüksek performanslı otomobil tutkunları ile birlikte, artık sevinmek için başka bir nedeni daha var.

Pist kullanımı için de tasarlanan otomobil, bizi yüksek beklentiler içinde bırakan birkaç özellik ile kendini dünyanın beğenisine sundu.

Motor ile başlayalım. Kendi bünyesinde inşa ettikleri (Neil Brown Engineering’in yardımıyla) 4.0 litrelik V10 çift turbo beslemeli hibrit güç ünitesinden bahsediyoruz. Ardından, tek kelimeyle “etkileyici” olan özelliklerine gelelim: 1.176 hp güç, ıslak halde sadece 698 kg ağırlık ve devasa kanatları tarafından üretilen 4.000 kg’lık yere basma kuvveti. Bu veriler ise saatte 360 kilometrelik maksimum hıza olanak tanıyor.

“Rodin FZERO, araç performansındaki nihai limitlerin fiziksel temsilidir. Rodin’in kurucusu David Dicker yaptığı açıklamada, “bir dizi kurala bağlı kısıtlamalar olmadan, aracı daha hafif, daha güçlü hale getirebiliyor ve önemli ölçüde daha fazla yere basma kuvveti üretebiliyoruz” dedi.

“Karşılaştığımız tek gerçek kısıtlamalar fizik yasalarıdır ve bunları da mutlak sınıra kadar zorladık. Dünyanın dört bir yanındaki pistlere akla gelebilecek en yoğun sürüş deneyimini getirmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Şimdiye kadar yapılmış sadece 27 FZERO olacak, ancak yazı yazılırken bir tanesinin fiyatı hakkında hiçbir bilgi verilmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!