Lancia, Ypsilon HF ile ralli ruhunu canlandırmak istiyor

Lancia, Ypsilon HF ile ralli ruhunu canlandırmak istiyor

1990’lardan beri Lancia, ilk kez ralli parkurlarına geri dönecek. Ypsilon HF ile hothatch segmentindeki kaybolan varlığını geri almak isteyen marka, ralli versiyon aracıyla ise yaklaşık 30 yıldır çıkmadığı parkurların tozunu kaldırmaya hazırlanıyor.

Chrysler ile ortaklıktan sonra, Chyrsler modelleri üzerinde sadece ufak farklılıklar ve arma değişikliği ile otomobiller piyasaya süren Lancia, bir süre sonra da İtalya dışındaki pazarlardan çekilme kararı almıştı. Çekilme kararından sonra, sadece Ypsilon İtalya pazarında satılmaya devam etmişti.

Marka yenilenme sürecine girdi ve bu sene içerisinde yeni Ypsilon’u tanıttı. Stellantis ile ortak platform taşıyan otomobil, şimdi ise markanın geleneklerine ve özüne bağlı şekilde hothatch klasmanında ve parkurlarda boy göstermeye hazırlanıyor. Abarth 600e ve Alfa Romeo Junior Veloce’de de kullanılan 237 bg’lik öne konumlanan elektrik motoru ile birlikte Ypsilon HF 0’dan 100 km/s hıza 5.8 saniyede ulaşacak. 54 kWh’lık batarya sayesinde de, 400 km’ye varan menzil sağlanıyor.

Lancia’nın ralliye geri dönüşünü müjdeyelen Ypsilon Rally 4 HF ise, WRC’nin en üst klasmanında yarışmayacak fakat Grup 4 ralli otomobilleriyle mücadele verecek. Yol versiyonun aksine 1.2 litrelik benzinli motora sahip Rally 4 HF, 209 bg güç üretiyor. Elektrikli model gibi önden çekişe sahip otomobilin güç iletimi, 5 ileri sıralı şanzıman ve sınırlı kaydırmalı difransiyel yardımıyla yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!