Tesla, Alman fabrikasında Model Y üretimine Kasım veya Aralık ayında başlayacak

Tesla, Alman fabrikasında Model Y üretimine Kasım veya Aralık ayında başlayacak

Tesla CEO’su Elon Musk, otomobil üreticisinin yıl sonundan önce Almanya’nın Berlin kentindeki yeni Gigafactory’de Model Y’yi üretmeye başlaması gerektiğini açıkladı.

Musk, hafta sonu fabrikanın yakınındaki küçük bir kasabada düzenlenen özel bir ‘Giga-Fest’ etkinliğinde konuşurken, üretimin Kasım veya Aralık aylarında başlaması gerektiğini söyledi. Musk, fabrikada üretilen Model Y’lerin ilk müşteri teslimatlarının Aralık ayında başlamasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

Ancak tesisteki yüksek hacimli üretim bir süre daha başlamayacak. Bloomberg’e göre Musk, tesisin 2022’nin sonuna kadar haftada 5.000 ila 10.000 araç üreteceğini umduğunu, ancak “yüksek hacimli üretime ulaşmanın fabrikayı inşa etmekten daha uzun süreceğini” söyledi.

‘Giga-Fest’ boyunca Tesla, müzik, ulaşım ve yiyecek görevlerini üstlendi. Ayrıca yerel sakinler için yeni fabrika turları da düzenledi. Verge, Tesla’nın sonunda yılda 500.000 kadar araba üretmeyi ve tesiste 12.000 kadar çalışanı olmasını hedeflediğini belirtiyor.

Musk, Ağustos ayında Tesla’nın ilk otomobilleri “belki Ekim ayında” üretmek için onay alacağını umduğunu ancak bunun gerçekleşmediğini açıkladı. Kendisi daha önce birçok gecikme için Alman bürokrasisini suçlamıştı. Fabrika ayrıca yerel vahşi yaşamı yerinden etme konusunda çevreci gruplar tarafından ateş altına alındı ​​ve fabrikadan gelen atık suyu yerel içme suyu kaynağına yönlendiren yasadışı boru tesisatı kullandığı iddiasıyla Brandenburg Çevre Bakanlığı tarafından inceleme altına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!