Stellantis, Torino fabrikasını EV merkezine dönüştürecek

Stellantis, Torino fabrikasını EV merkezine dönüştürecek

Stellantis, İtalya’nın Torino kentindeki ikonik fabrikasını bir elektrikli araç merkezi haline getirmeyi planlıyor.

Holdingin, 2022 ve 2024 yılları arasında bir sonraki Maserati Ghibli ve Quattroporte modellerini üretmesi planlanan Mirafiori tesisine yeni bir elektrikli platformun üretimini devredeceği anlaşılıyor.

Stellantis, Ghibli ve Quattroporte üretimini Grugliasco’daki tesisinden Mirafiori’ye kaydırıyor. Auto News’in bildirdiğine göre, Grugliasco tesisindeki 1.100 işçinin tamamı, 2024 yılına kadar yerel bölgedeki işler üzerinde genel bir etki yaratmadan Mirafiori’ye taşınacak. Torino tesisine geçiş, Maserati modellerinin üretimini üstlenmeye başladıktan on yıldan kısa bir süre sonra Grugliasco tesisindeki otomobil üretiminin sona erdiğini gösteriyor.

The Detroit News, Stellantis’in Mirafiori tesisinde elektrifikasyonla ilgili daha fazla faaliyet gerçekleştirmeyi planladığını belirtiyor.

Stellantis, son aylarda İtalya’daki üretimini düzeltmeye çalışıyor. Şubat ayında CEO Carlos Tavares İtalyan sendikalara, Fiat’ın fabrikalarındaki üretim maliyetlerinin, benzer modeller için PSA’nın Fransa ve İspanya’daki fabrikalarından dört kata kadar daha yüksek olduğunu ve bunun sebebinin beklenenden düşük satış rakamları olduğunu açıkladı.

Otomobil üreticisi ayrıca güney İtalya’daki Melfi tesisindeki üretimi, mevcut iki üretim hattını birleştiren tek bir gelişmiş üretim hattında yeniden düzenledi. Stellantis ayrıca, Roma’nın 300 km doğusundaki bir alanda İtalya’da planlanan üç Avrupa pil santralinden birini kurmayı taahhüt etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!