VW Grubu’ndan elektrikli amiral gemisi

VW Grubu’ndan elektrikli amiral gemisi

VW Grubu, Audi, Porsche ve Bentley markaları için kod adı “Landjet” olan elektrikli bir amiral gemisi inşa edecek. Handelsblatt’ın haberine göre, üç model de Almanya’nın Hannover kentinde üretilecek.

Autonews Europe ise, Audi’nin Artemis projesiyle geliştirilen bu aracın üç sıralı, yedi koltuklu büyük bir araç olduğunu söylüyor. Bu nedenle Hanover fabrikası seçilmiş, çünkü Audi’nin fabrikaları çok küçük. Öte yandan Hannover’de, VW esas olarak ticari araçlarının üretimini gerçekleştiriyor.

Bir VW Group yöneticisi Alman gazetesine verdiği demeçte, “Landjet, Hannover’de oldukça hızlı bir şekilde seri üretime geçebilir ve bir Audi fabrikasından daha az ek çaba gerektirir” dedi.

Hanover, VW’nin aynı zamanda 1960’ların klasik Microbus’ına tamamen elektrikli olan ID Buzz’ın da üreteceği tesis olarak öne çıkmakta.

Üretime girdiğinde, “Landjet” in 650 kilometre menzil sunması bekleniyor. İlk olarak Audi versiyonunun 2024’te yollara çıkması, Porsche ve Bentley’in daha sonra takip edeceği söyleniyor. Şu anda, “Landjet” in SUV benzeri bir gövdeye mi sahip olacağı yoksa daha büyük bir sedan mı olacağı belli değil; ancak haberlerdeki “üç sıra” ibaresi SUV seçeneğini destekler nitelikte.

Geçen hafta VW Group, hiçbir ayrıntıya girmeden Hannover’deki diğer grup markaları için üç farklı elektrikli “D-SUV modeli” üreteceğini söyledi. Diğer tarafta Handelsblatt ise, ‘Landjet’in yeni nesil Tesla Model S’nin doğrudan rakibi olan bir sedan olacağını iddia etti, ki bu da SUV hipotezini destekliyor.

Bu arada Bentley CEO’su Adrian Hallmark, şirketinin 2025 yılına kadar piyasaya sürmeyi planladığı SUV formlu bir EV amiral gemisi model hakkında konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!