İngiltere 2030’da içten yanmalı motorlara dur diyecek

İngiltere 2030’da içten yanmalı motorlara dur diyecek

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, benzinli ve dizel motorlu sıfır araçların satışının yasaklanacağını duyuracağı bir konuşma yapacağı söylendi.

Hükümet başlangıçta 2040 yılında içten yanmalı motorlu yeni araçların satışını durdurmaya karar verirken, bu tarih bu yılın başlarında 2035’e taşınmıştı. Şimdiyse Johnson’ın 2030’da yeni otomobil satışlarının yasaklanacağını açıklamasının beklendiği için tarihin tekrar öne çekilmesi gündemde.

Financial Times, bu hareketin “Birleşik Krallık’ta elektrikli otomobil pazarını canlandırmayı ve ülkeyi 2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine doğru ilerletmeyi” amaçladığını söylüyor.

Bu karar İrlanda’nın benzer bir kararını takip ediyor ve otomobil üreticilerine elektriğe geçmeleri için daha fazla baskı uygulayacak gibi görünüyor. Bununla birlikte, farklı kaynakların haberleri hibritlerin 2035 yılına kadar Birleşik Krallık’ta hala mevcut olacağını gösteriyor.

Elektrikli araçlara geçişi desteklemek için hükümetin, ülkenin şarj altyapısını iyileştirmek adına 500 milyon pound (yaklaşık 5.1 milyar Türk Lirası) yatırım yapacağı bildiriliyor. Kaynakların bir kısmı, şarj istasyonlarının uzak bölgelere yerleştirilmesini sağlayacak “yeni şebeke bağlantıları” için kullanılacak.

Reuters, benzinli ve dizel motorlu araçların bu yıl ülkedeki yeni otomobil satışlarının %73,6’sını oluşturduğunu duyurmuştu. Elektrikli araçlar ise sadece %5,5’te kaldı. Bu veriler ışığında elektrikli araçlara geçişin dramatik şekilde hızlı olacağı kesin diyebiliriz.

Financial Times ayrıca, Honda’nın 15 yıllık bir geçiş planını bile “çok dar” olarak nitelendirdiği için otomobil üreticilerinin değişime direndiklerini belirtti. Toyota ise daha net konuşarak yeni hibrit araçların satışının yasaklanmasının “Birleşik Krallık’ta gelecekteki yatırımları tehlikeye atacağını” öne sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!