911’in tek kurşunluk zırh macerası

911’in tek kurşunluk zırh macerası

996 Jenerasyonu 911, muhtemelen Porsche hayranları ve müşterileri arasında, haksız şekilde, en az favori olanı. Kızarmış yumurtaya benzetilen farları ve model tarihindeki ilk su soğutmalı model olması, onu 911 köklerinden uzaklaştıran ilk model olduğu için “kötü çocuk” muamelesi görmesine sebep olur. Bu sayfaya konu olan modelin farklı bir özelliği daha var.

Bu da fotoğraflardaki 996’nın doğrudan fabrika çıkışlkı olarak kurşun geçirmez olmasıdır. 1990’ların sonlarına doğru, bir müşteri zırhlı araç talep ettikten sonra Porsche tarafından bir defaya mahsus olarak üretilen bu benzersiz 996 Carrera, Porsche Müzesi koleksiyonunun bir parçası olarak bugüne kadar varlığını sürdürüyor.

Kurşun geçirmez 911’i üretmek için Porsche, üretim hattından çıkardıkları Dragonfly Turquoise Metallic rengi bir 996 model Carrera ile yola çıktı. Daha sonra bu otomobil için özel olarak sipariş verilip tedarik edilen 20 mm kalınlığında güçlendirilmiş cam eklediler. Bu özel çalışmanın bir sonucu olarak arka camda rezistans özelliği bile varlığını sürdürebiliyor. Bu kalın yeni camları ele veren tek şey, pencerelerin etrafındaki yaklaşık 5 cm kalınlığındaki arka çerçeve.

Tüm bu kurşun geçirmezliğin kasıtsız bir sonucu da, kabinin tamamen sesten de izole edilmiş olması. Dış kısımda yapılan kapsamlı değişikliklere rağmen, iç mekan tamamen aynı kalmış, fakat sunroof’a bariz nedenlerden dolayı yer verilmemiş. Bununla birlikte, bu otomobilde o günlerdeki neredeyse tüm opsiyonlar eklenmiş; üst düzey ses sistemi, elektrikle ayarlanabilen ısıtmalı koltuklar ve hız sabitleyici.

Kaporta için Porsche, ağır hizmet çeliğinden biraz daha dayanıklı bir materyal tercih etmiş. Çelikle aynı ağırlığa sahip, ancak on beş kat daha güçlü olan enerji emici bir kompozit olan Dyneema’yı seçmişler. Bu zırh eklentilerine rağmen otomobilin kaportasında da zırhı ele veren bir farklılık bulunmuyor.

Eğer merak ediyorsanız, bu geliştirmeler sadece teorik şekilde hesaplanıp hayata geçirilmemiş. Her Alman’ın yapacağı gibi Porsche de otomobilin zırhını test etmiş ve çoğu yerde gövdenin 9 mm’lik bir tabancanın yanı sıra .44 Magnum tabancanın mermisine de dayanabileceğini iddia etmekte.

Görüntüde bir değişiklik olmasa da zırh aslında 911’i can evinden vurmayı başarmış. Standart bir 996 Carrera 1,317 kg ağırlığındayken, bu özel otomobil tartıda 2,722 kg’ı işaret ediyor. İki katından da fazla! Ve ilginç şekilde ağırlık artışına rağmen Porsche hala 296 hp ve 350 Nm tork üreten standart 3,4 motoru kullanmaya devam etmiş. Herhalde onlar da bu otomobilden ümidi kesmişler.

Sonunda da bu proje basit bir nedenden ötürü bir defaya mahsus olarak kaldı: Maliyet çok yüksekti ve talep çok düşüktü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!