Alfa Romeo MiTo, EV Olarak Geri Dönebilir

Alfa Romeo MiTo, EV Olarak Geri Dönebilir

Alfa Romeo, CEO’su Jean-Philippe Imparato tarafından onaylanan dört SUV ve iki sedan ile yelpazesini genişletme sürecinde. Alfa Romeo’nun gelecek planlarında bir hatchback’ten söz edilmese de, yeniden doğmuş bir MiTo süpermini, seriye yeni giriş noktası olarak EV formunda geri dönebilir.

Alfa Romeo’nun Birleşik Krallık patronu Damien Dally, Autocar’a şunları söyledi: “Markanın Alfasud gibi kompakt sportif otomobillerle dolu bir geçmişi var ve bu, pazarın yüksek hacmi de düşünüldüğünde son derece cazip olabilir. Mito üç kapılı bir otomobildi. Ancak beş kapısı olsaydı, Pazarı çok daha büyük olurdu. Elektrifikasyon yolundaki bir sonraki adım tamamen elektrikli ve kompakt otomobiller bununla iyi uyum sağlıyor ve ihtiyaçlarınıza en uygun otomobili kullanıyor”.

Alfa Romeo MiTo, planlı bir halefi olmadan üretimden kaldırıldığı 2008 ve 2019 yılları arasında üretildi. Başlangıçta, Brennero olarak adlandırılacağı söylenen küçük elektrikli SUV’nin MiTo rolünü üstleneceğini düşünmüştük İngiliz patronun yorumları yaklaşmakta olan B-SUV’a atıfta bulunabilirken, aynı zamanda süpermininin doğrudan halefine de işaret edebilir.

Alfa Romeo, her yıl 2030 yılına kadar sekiz yeni lansman anlamına gelen yeni bir model piyasaya sürme sözü verdi. Bunlardan yedisi – Tonale, Brennero, makyajlı Giulia ve Stelvio, iki büyük SUV ve bir sedan amiral gemisi – şimdiden onaylandı. Yeni bir Giulietta ekarte edildiğinden, söz konusu lansman elektrikli bir MiTo veya söylentilere göre GTV halefi olabilir.

Alfa Romeo MiTo EV gerçekleşirse, büyük olasılıkla Stellantis temellerine dayanacaktır. e-CMP platformu Peugeot e-208 ve Opel Corsa-e’de zaten kullanılıyor ve aynı zamanda Fiat’ın 2023’te piyasaya çıkacak elektrikli süpermini’sini ve 2024’te yeni Lancia Ypsilon’u da destekleyecek. Aynı zamanda gelişen STLA Small mimarisini de kullanabilir. Bu platform, 3.500-4.200 mm (137.8-165.4 inç) uzunluğa, 500 km’ye (300 mil) kadar elektrik menzili sunan 37-82 kWh pil paketlerine ve 245 hp’ye (180 kw) kadar elektrik üreten elektrik motorlarına sahip modeller için tasarlanmıştır.

Başka bir senaryo, FCA günlerinde geliştirilen Fiat 500’ün platformunun kullanılmasıdır, ancak bunun gerçekleşmesi daha az olası. Kesin olan şu ki, yeni bir MiTo gelirse, beş kapılı bir gövde stiline sahip olacak. Sonuçta Alfa Romeo yetkilileri, üretimi durdurulan modelin üç kapılı formatının, sportif görünüm için pratiklikten ödün vererek satış rakamlarını olumsuz etkilediğini itiraf etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!