Aston Martin, 2025’te ilk BEV modelini piyasaya sürecek

Aston Martin, 2025’te ilk BEV modelini piyasaya sürecek

Aston Martin, elektrifikasyon stratejisini belirledi. İlk plug-in hybrid, 2024’ün başlarında teslim edilmesi planlanan ortadan motorlu süper otomobil Valhalla olacak. Aston Martin’in ilk bataryalı elektrikli aracı 2025’te piyasaya sürülecek.

Üretici duyuruda henüz ayrıntı vermiyor ancak daha önceki bir rapora göre önden motorlu DB11 spor otomobilin yeni nesli olabilir.

2026’dan itibaren Aston Martin’in tüm yeni model serilerinde elektrikli bir sürüş seçeneği bulunacak. İngiliz üretici bunu Şubat ayının başında zaten açıklamıştı. Mevcut duyurudaysa bu ifade tekrarlanıyor, ancak hangi derecede elektrifikasyonun kastedildiği henüz belirtilmedi: tanıma bağlı olarak, 48 voltluk bir yarı hibrit sistem de elektrikli tahriklerin altına giriyor, ancak otomobil söz konusu güç ünitesiyle tamamen elektrikli olarak bir metre bile ilerleyemiyor.

Bu aynı zamanda bir sonraki duyurunun ne kadar geniş kapsamlı olduğunu da açık bırakıyor: Aston Martin, 2030 yılına kadar tüm temel GT spor otomobilleri ve SUV’lerini tamamen elektrikli hale getirmeyi planlıyor. Bu ifade yalnızca belirtilmemiş elektrifikasyonun arka kapısını açık bırakmakla kalmıyor, aynı zamanda yalnızca “çekirdek aralıktan” bahsediliyor. Yani bir model özel seri olarak tanımlansa bile 2030’dan sonra hala sadece içten yanmalı motorlu olarak da satılabilir.

Şirket, sürdürülebilirlik stratejisine ‘Racing. Green.’ adını verdi. Bu ibare İngiliz yarış otomobillerinin geleneksel ‘British Racing Green’ rengine atıfta bulunuyor. Yeşil bir geleceğe yönelik yarış sadece araçların kendisini etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda Aston Martin, üretim ve tedarik zincirlerinin CO2 emisyonları için sürdürülebilirlik hedefleri belirliyor. Örneğin, şirketin kendi fabrikaları 2030 yılına kadar net sıfır emisyon elde edecek ve o zamana kadar tedarik zinciri emisyonları, temel 2020 yılına kıyasla yüzde 30 oranında azaltılacak. 2039 yılına kadar, tüm tedarik zincirleri emisyonları da net sıfıra ulaşacak. Aston Martin, kendi iklim hedeflerini keyfi olarak belirlemiyor: şirket, Bilime Dayalı Hedefler Girişimi’ne (SBTi) katıldı.

Ayrıca Aston Martin, önümüzdeki beş yıl içinde tüm yönetim pozisyonlarının dörtte birini kadınlarla doldurmayı hedefliyor. “Elektrifikasyonu benimserken, sürdürülebilirlik hedeflerimizin sadece emisyonsuz araçlar üretmekten daha geniş olması gerektiğine inanıyoruz ve toplumdan bir ekip temsilcisiyle birlikte, azaltılmış çevresel etkiye sahip sorumlu ürünler üretmekten gurur duyarak ve sürdürülebilirlik ilkelerini tüm işimizde yönlendirmek istiyoruz. Aston Martin CEO’su Tobias Moers, “faaliyet gösterdiğimiz topluluklara olumlu katkı sağlıyor” diyor.

Şirket, elektrifikasyon söz konusu olduğunda zaten birkaç strateji değişikliği geçirdi. Rapide sedan’ın 800 volt teknolojisine sahip elektrikli versiyonu, neredeyse üretime hazır hale getirilmişti, ancak hiçbir zaman piyasaya sürülmedi. Daha sonra, Lagonda markası saf bir elektrikli marka haline getirilecekti. Kanadalı milyarder Lawrence Stroll etrafında bir konsorsiyum şirketi devraldıktan ve eski Daimler yöneticisi Moers’i CEO olarak atadıktan sonra, elektrikli sürücüler de dahil olmak üzere tüm model politikası yeniden düzenlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!